TV naziemna Polsat Box – test dekodera NL-5101RT

Nie ma takiego rodzaju telewizji, jakiego nie oferowałby Cyfrowy Polsat. Pod marką Polsat Box szereg atrakcyjnych kanałów znajdą nie tylko zwolennicy anten satelitarnych czy osoby posiadające wyłącznie dostęp do Internetu, lecz także użytkownicy klasycznych anten do odbioru telewizji naziemnej. Ta ostania usługa jest nowością na polskim rynku, następcą TV Mobilnej. Jakie kanały znajdują się w ofercie TV naziemnej Polsat Box? Jaki dekoder jest wymagany do ich odbioru i ile kosztuje?

TV naziemna Polsat Box - test dekodera NL-5101RT
TV naziemna Polsat Box – test dekodera NL-5101RT

Cyfrowy Polsat wprowadził 14 lipca br. pod marką Polsat Box nową ofertę telewizji, tym razem opartą o odbiór z anteny naziemnej. Jest to alternatywa wobec telewizji satelitarnej, telewizji kablowej IPTV i telewizji internetowej OTT Polsat Box.

Oferta telewizji naziemnej w Polsat Box obejmuje jeden pakiet – Sport i Informacje. Zawiera on 10 kanałów telewizyjnych HD:

 • Polsat Sport
 • Polsat Sport Extra
 • Eleven Sports 1
 • Eleven Sports 2
 • Eurosport 1
 • Eurosport 2
 • Polsat News
 • TVN24
 • TVN Turbo
 • TVN Style

Do tego można odbierać wszystkie bezpłatne kanały naziemne, których jest obecnie ponad 30 (w tym Wydarzenia 24, TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV Puls i wiele innych). Ponadto, dostępnych jest 17 kodowanych stacji radiowych:

 • RMF FM
 • RMF MAXX
 • Muzo.FM
 • Radio ZET
 • Antyradio
 • Radio Plus
 • TOK FM
 • Rock Radio
 • Radio Złote Przeboje
 • Eska Rock
 • VOX FM
 • Radio Wielkopolska
 • Radio Bezpieczna Podróż
 • Radio Rekord
 • Radio Kolor 103 FM
 • Radio Kaszëbë
 • Radio Jasna Góra

Pakiet Sport i Informacje kosztuje 30 zł miesięcznie dla nowych klientów, a dla klientów Plusa 20 zł miesięcznie z rabatem smartDOM. Okres trwania umowy wynosi 24 miesiące. W świątecznej promocji – telewizja na start 6 miesięcy bez opłat.

Usługa TV naziemnej Polsat Box oferowana jest w ramach MUX 4. Znajduje się tam wspomniane 10 kodowanych kanałów telewizyjnych, 17 kodowanych stacji radiowych oraz niekodowany kanał Wydarzenia 24. Wszystko to w nowym standardzie DVB-T2, rozdzielczości HD i kompresji HEVC.

Warto zauważyć, że dzięki ofercie Polsat Box sportowe kanały Eleven Sports czy Eurosport zostały po raz pierwszy udostępnione drogą naziemną.
 

Wygląd dekodera

Do odbioru oferty TV naziemnej Polsat Box wymagany jest dekoder DVB-T2/HEVC oferowany w cenie 1 zł. Jego producentem jest chińska firma Newland. Dekoder, oznaczony symbolem NL-5101RT, spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Cyfryzacji. Nie oferuje funkcji internetowych (nie posiada ani złącza Ethernet, ani modułu Wi-Fi). Pracuje w bezkartowym systemie Irdeto (CAID: 0x06A2).

Opakowanie zawiera: dekoder, pilot zdalnego sterowania z bateriami do pilota, zasilacz sieciowy i instrukcję obsługi.

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy, są niewielkie, wręcz kieszonkowe wymiary dekodera – zaledwie 120 x 93 x 24 mm, i masa 110 g.

Urządzenie nie posiada wyświetlacza, a jedynie diodę LED, która świeci w trzech kolorach: czerwony – dekoder jest w trybie oszczędzania energii (czuwania), pomarańczowy – brak sygnału o odpowiedniej sile i jakości, zielony – uruchamianie oraz tryb normalnej pracy.

Oprócz tego na panelu przednim znajdują się: przyciski włączania/wyłączania dekodera oraz zmiany kanałów o jeden w górę lub w dół. Ukryty jest też odbiornik podczerwieni (IR) z pilota zdalnego sterowania.

Natomiast panel tylny mieści: wejście dla zasilacza zewnętrznego (DC IN 12 V, 1 A), wyjście HDMI do podłączenia dekodera z telewizorem, analogowe wyjście audio i wideo (AV) w formie mini jack 3,5 mm oraz gniazdo antenowe (ANT IN) – wejście cyfrowego sygnału telewizji naziemnej.

Ponadto, po lewej stronie dekodera znajduje się port USB 2.0 umożliwiający podłączenie pamięci zewnętrznej typu pendrive lub dysku USB, np. na potrzeby odtwarzania plików multimedialnych lub aktualizacji oprogramowania. Nagrywanie nie jest możliwe.
 

Panel tylny dekodera NL-5101RT

Pierwsza instalacja

Proces wstępnej konfiguracji dekodera jest niezwykle prosty i zawiera się w zaledwie jednej planszy.

Po pierwszym uruchomieniu dekodera abonent jest proszony o wybranie ustawień początkowych: Języka (polski, rosyjski lub angielski), Sortowania kanałów (Tak lub Nie – niezależnie od wybranej opcji kanały zawsze są układane zgodnie z LCN, czyli w kolejności i z numeracją ustaloną odgórnie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji), Rozdzielczości (1080i, 576i, 576p, 720p lub 1080p – zaleca się wybór 1080i, bo tak zazwyczaj nadawane są kanały telewizyjne), Proporcji obrazu (16:9 lub 4:3) oraz Zasilania wzmacniacza anteny (Wyłączone lub Włączone – dekoder wspiera zasilanie 5 V na wyjściu antenowym).

Aktualizacja oprogramowania

Przed rozpoczęciem regularnego użytkowania dekodera warto zadbać o to, by pracował on w oparciu o najnowsze dostępne oprogramowanie. Aby sprawdzić wersję software, należy nacisnąć przycisk Menu na pilocie, następnie wybrać Ustawienia i Inf. o systemie. Jeżeli wersja oprogramowania jest niższa niż ta dostępna na stronie internetowej https://sklep.polsatbox.pl/tv-naziemna, to należy zaktualizować dekoder (nasza redakcja prowadziła testy na wersji 7).

Aby to uczynić, na pendrive lub HDD należy wgrać do katalogu głównego pobrany plik z oprogramowaniem (na nośniku mogą znajdować się też inne katalogi i pliki, jednak zalecane jest, aby był tam tylko plik z oprogramowaniem). Następnie należy umieścić nośnik w porcie USB dekodera oraz odłączyć i ponownie podłączyć zasilanie dekodera. Urządzenie powinno samoczynnie wyszukać oprogramowanie i zainstalować nową wersję. Po zakończeniu aktualizacji dekoder uruchomi się ponownie z nową wersją oprogramowania. Jeśli dekoder wykryje, że na pamięci USB znajduje się oprogramowanie już wcześniej wgrywane, proces aktualizacji zostanie przerwany, a dekoder będzie wymagał ponownego uruchomienia, już bez wpiętej w port USB pamięci.

Konfiguracja

Zanim przejdziemy do opisu podstawowych funkcji dekodera podczas jego użytkowania, opiszemy pokrótce jego Menu. Zawiera ono 9 elementów: Program TV, Media, Ustawienia, Instalację, Nadzór, Gry, System CA, USB oraz Aktualizację SW.

Aby wejść do Menu, należy nacisnąć przycisk o takim właśnie opisie na pilocie zdalnego sterowania.
 

Ustawienia

Program TV przenosi do EPG – elektronicznego przewodnika po programach, który wyświetlany jest w formie osi czasu. Możliwe jest podejrzenie programu na 7 dni do przodu, przejście do Wyszukiwania tytułu (czerwony przycisk na pilocie), Kategorii, np. filmy, seriale, sport, dzieci, muzyka, dokumentalne (żółty), Opcji (niebieski).
 

Program TV

Pod Opcjami kryją się: możliwość wyświetlania opisu audycji (Info), Powrotu, Dodania do ulubionych i przejścia Wstecz. Info można również wyświetlić klikając stosowny przycisk na pilocie, a do wracania służą przyciski opisane Exit i Back.

Brakuje możliwości przechodzenia w EPG do konkretnego dnia lub godziny. Jest jedynie możliwość ręcznego poruszania się strzałkami po osi czasu.

Media to element, z którego można przejść do odtwarzania treści zapisanych na pamięci USB: obrazów, wideo lub muzyki. Aby przejść do Mediów podczas oglądania kanałów, wystarczy nacisnąć na pilocie PLAY.
 

Media

Ustawienia gromadzą: System, Przypomnienia, Audio i wideo, Czas oraz Inf. o systemie.

W Systemie znajdują się: Język (polski, angielski, rosyjski, Czas wyświetlania paska (3 sekundy, 5 sekund, 10 sekund), Blokowanie Menu (włączone, wyłączone), Ustawienia fabryczne (domyślny kod PIN: 0000), Zasilanie wzm. anteny (włączone, wyłączone), Automatyczne wyłączanie (wyłączone, włączone za… – tutaj można ustawić, po jakim czasie bezczynności dekoder ma się wyłączyć: od 0 do 0:30 do 23:30 ze skokiem co 30 min) oraz Oszczędzanie energii (szybki start, czuwanie).

Przypomnienia wyświetlają listę programów, dla których ustawiliśmy przypomnienia. Można ją edytować i wyświetlać informacje o audycjach.

Audio i wideo zawierają: Regulację obrazu (jasność, kontrast, kolor w procentach), Rozdzielczość (576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p), System TV (PAL, NTSC), Proporcje obrazu (16:9, 4:3), Format obrazu (auto, wycentruj, przytnij) i Tryb audio (stereo, mono).

Czas obejmuje jedynie Strefę czasową (GMT+1:00, GMT+2).

W Informacjach o systemie znajdziemy: markę (Newland), model (NL-5101RT), wersję sprzętową, oprogramowania i bootloadera, ID strefy, datę wydania, nr seryjny dekodera, numer karty Irdeto oraz status subskrypcji.

Instalacja pozwala na przeprowadzenie ponownego wyszukiwania kanałów. Można tego dokonać albo w sposób automatyczny, albo ręczny ze wskazaniem częstotliwości, pasma (1,7; 6; 7 lub 8 MHz). Dekoder wyświetla na ekranie poziom i jakość sygnału w procentach, LEV (poziom sygnału) w dbmV, SNR (stosunek sygnału do szumu) w dB oraz BER (bitową stopę błędów).
 

Wyszukiwanie ręczne

Nadzór gromadzi następujące podkategorie: Zablokuj kanał, Wyszukaj program, Ulubione, Kontrola rodzicielska i Zmiana PIN.

Zablokuj kanał to prosta lista, z której możemy wybrać kanały, jakie chcemy zablokować. Do ich włączenia konieczne będzie wpisanie kodu PIN.

Wyszukaj program to wspomniana już wyszukiwarka tytułów. Nie działa ona jednak w sposób intuicyjny, ponieważ konieczne jest wpisanie liter dokładnie o takiej wielkości, jak w EPG. Przykładowo, wpisując „MAGAZYN” nie znajdziemy nic, ale już wpisując „Magazyn” wyników jest znacznie więcej. Ponadto, jeśli dekoder nie doczyta EPG na niektórych kanałach, wyszukiwarka nie będzie miała w swojej bazie wszystkich tytułów.

Ulubione to bardzo podobna lista jak Zablokuj kanał z tą różnicą, że tutaj tworzymy listę ulubionych kanałów, jakie będzie można potem wywołać naciskając na pilocie OK, a następnie strzałkę w prawo.

Do edycji zarówno zablokowanych kanałów, jak i ulubionych można się dostać naciskając na pilocie przycisk FAV. Można też tam znaleźć Szukaj, Kontrolę i Zmianę PIN, czyli de facto to samo, co w menu Nadzór.

Kontrola rodzicielska pozwala na wybór, od jakiego wieku mają być blokowane programy. Przykładowo, jeśli wybierzemy Niezalecane dla dzieci poniżej 10 lat, do oglądania audycji oznaczonych w EPG jako niezalecane dla dzieci poniżej 10 lat niezbędne będzie wpisanie kodu PIN. Do wyboru są granice: 10 lat, 12 lat, 14 lat, 16 lat i 18 lat oraz Nigdy nie blokuj jako opcja domyślna.

Aby zmienić domyślny PIN 0000 lub jakikolwiek inny wcześniej przez nas ustawiony, należy wpisać aktualny kod PIN, nowy PIN oraz jeszcze raz nowy PIN w celu potwierdzenia.

Gry to w dzisiejszych czasach rzadkość w dekoderach. Na dekoderze Polsat Box do telewizji naziemnej mamy aż 5 prostych i popularnych gier: GoBang (go), MineSweeping (saper), Wąż, Sokoban i Tetris.
 

Gry

System CA zwiera: Wiadomość, Status produktu, Status usługi, Status klienta i Status loadera. Są to dane, które mogą okazać się przydatne podczas kontaktu z infolinią w razie wystąpienia problemów z usługą.

USB gromadzi: Listę plików, Odłącz pamięć USB oraz Formatuj pamięć USB. W Liście plików można przeglądać zawartość podłączonej pamięci USB, w tym poruszać się po katalogach i usuwać pojedyncze pliki lub katalogi o ile są puste (dlatego konieczne jest wpisanie najpierw kodu PIN). Ten prosty menedżer plików wyświetla również informacje o pojemności pamięci USB, wolnym miejscu, wielkości pliku i dacie modyfikacji.

Odłączanie pamięci USB pozwala na bezpieczne wypięcie jej z portu w dekoderze.

Przed sformatowaniem pamięci USB również konieczne jest wpisanie kodu PIN. Potem wystarczy kliknąć na pilocie tylko OK i pamięć zostanie błyskawicznie sformatowana.

Aktualizacja SW zawiera jedną pozycję: Aktualizacja OTA, czyli update oprogramowania z poziomu strumienia telewizji naziemnej – OTA to skrót od Over The Air, a SW to skrót od software.

Użytkowanie

Typowo dla wszystkich urządzeń Cyfrowego Polsatu, dekoder Polsat Box do odbioru TV naziemnej działa bardzo szybko, nie zawiesza się, mimo iż tym razem nie jest to urządzenie produkowane w Polsce.

Interfejs oprogramowania dekodera jest miły dla oka oraz intuicyjny. Również pilot zdalnego sterowania jest wygodny w użytkowaniu: lekki, odpowiednio wyważony i z dobrze rozmieszczonymi przyciskami. Jest to model bardzo zbliżony do tego oferowanego na przykład z odbiornikami Opticum, a więc popularny i sprawdzony.

Najważniejszym elementem podczas użytkowania dekodera jest oczywiście lista kanałów. Można ją wywołać naciskając na pilocie przycisk OK.

Lista pokazuje się z lewej strony i jest częściowo półprzeźroczysta. Można się po niej poruszać strzałkami góra/dół lub Page+/-, kiedy chcemy przejść od razu o całą stronę/ekran. Poprzez naciśnięcie strzałek lewo/prawo można zmienić listę na inną: Ulubione lub Radio. Natomiast wybierając czerwony przycisk na pilocie można zmienić sposób sortowania z domyślnego LCN (logiczny numer kanału) na według nazwy programu lub ID usługi.
 

Lista kanałów

Często pojawiającym się na ekranie elementem jest banner/pasek informacyjny. Pokazuje się on na przykład podczas przełączania kanałów czy wychodzenia z listy kanałów, ale można go też wywołać naciskając na pilocie przycisk INFO.

Pasek ten zawiera kilka podstawowych informacji: numer i nazwę kanału, to czy jest on kodowany (znaczek dolara), tytuł aktualnej i następnej audycji, ograniczenie wiekowe, aktualną godzinę oraz pasek postępu dla audycji. Podpowiada też, że czerwonym przyciskiem można przejść do opisu audycji, zielonym do zmiany ścieżek audio (lub AUDIO na pilocie), żółtym do teletekstu (jest też przycisk TXT) lub włączenia/wyłączenia napisów (o ile dostępne przy danej audycji – polskie znaki są wyświetlane poprawnie), a niebieskim do listy przypomnień.
 

Pasek informacyjny

Kolejne naciśnięcie przycisku INFO wyświetli na ekranie informacje o oprogramowaniu oraz sygnale, takie jak: częstotliwość, szerokość pasma, poziom sygnału w dBmV, jakość sygnału w dB, BER, ID NIT, ID TS, ID usługi, PID wideo, PID audio, PID PCR, ścieżkę wideo i audio. Brakuje informacji o rozdzielczości obrazu.

Gdy wyświetla się banner informacyjny, naciśnięcie strzałek w lewo/prawo spowoduje wyświetlenie tytułów poprzednich/kolejnych audycji.

Poruszać się po liście kanałów można naciskając strzałki dół/góra lub dedykowane przyciski CH-/+. Analogicznie, strzałkami lewo/prawo można zmniejszyć/zwiększyć głośność, ale też przeznaczonymi ku temu przyciskami VOL-/+.

Odtwarzanie multimediów

Odtwarzanie plików multimedialnych na dekoderze jest możliwe po podłączeniu pamięci USB z obrazami, muzyką i/lub wideo, a następnie wejściu do Menu i Mediów. Tam w osobnych kategoriach można przejść do wyświetlania obrazów, odtwarzania muzyki lub materiałów wideo.

Choć operator nie specyfikuje w instrukcji obsługi, jakie formaty plików multimedialnych są obsługiwane, przeprowadziliśmy krótkie testy, które pozwoliły nam ocenić, z jakimi formatami urządzenie sobie radzi, a z jakimi nie. Wśród formatów audio udało nam się odtworzyć MP3, AAC i WAV, natomiast problemy wystąpiły z WMA, OGG czy FLAC. Jeśli chodzi o formaty wideo, działają m.in. MP4, AVI, TS (także z wbudowanymi napisami). Brak wsparcia dla WMV. Z formatów graficznych udało nam się wyświetlić JPG (tylko do określonej rozdzielczości) i animowany GIF. Urządzenie nie radzi sobie z przeźroczystymi GIF i PNG czy też w BMP. Warto dodać, że dekoder nie odtworzy wideo UHD 4K, gdyż wspiera rozdzielczość do HD 1080p.

Odtwarzacz multimediów nie oferuje zbyt wielu funkcji. Wideo wyświetlane jest w oryginalnej rozdzielczości, a nie na pełnym ekranie i nie da się tego zmienić.

PODSUMOWANIE

Nowy dekoder Polsat Box, choć wyjątkowo nieprodukowany w Polsce, wpisuje się w strategię Cyfrowego Polsatu polegającą na oferowaniu abonentom sprzętu szybkiego i niezawodnego.

Jest kilka drobiazgów, które można by poprawić, jednak całokształt oceniamy bardzo dobrze. Urządzenie z powodzeniem zaspokaja podstawowe potrzeby użytkownika naziemnej telewizji cyfrowej, a do tego – za stosunkowo niewielką miesięczną opłatą – oferuje aż 10 dodatkowych kanałów rozrywkowych, sportowych i informacyjnych oraz stacje radiowe.

Minusem jest brak możliwości nagrywania (i timeshiftu) na zewnętrzny nośnik pamięci, co właściwie jest standardem w przypadku niezależnych odbiorników DVB-T2.

Z wiadomych względów dekoder nie ma też możliwości połączenia z Internetem. Polskie przepisy wymagają, by „internetowe” odbiorniki telewizji naziemnej obsługiwały HbbTV, a wdrożenie tej funkcji jest zbyt kosztowne, więc producenci decydują się na rezygnację z portu Ethernet i modułu Wi-Fi.

TV naziemna w Polsat Box to tani i wygodny sposób na rozszerzenie oferty podstawowych bezpłatnych kanałów o Polsat Sport, Eleven Sports, Eurosport, Polsat News czy TVN24.

PLUSY:

 • szybkie i bezproblemowe działanie
 • kompaktowe wymiary
 • wygodny pilot
 • dostęp do atrakcyjnego pakietu płatnych kanałów i kilkunastu stacji radiowych przy braku konieczności instalacji anteny satelitarnej
 • przyjazny użytkownikowi interfejs

MINUSY:

 • brak możliwości nagrywania i timeshiftu
 • brak możliwości połączenia z Internetem, z uwagi na brak HbbTV
 • brak obsługi 4K
 • brak wyświetlacza

 

Autor , źródło:

Krupa Piotr

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy SYSTEMY ANTENOWE oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.