Unicable, SCR, dCSS krok po kroku; cz. III

Autor , źródło:

Konrad Dąbek

DIAGNOZOWANIE INSTALACJI

Na koniec naszej serii chcielibyśmy podzielić się jeszcze zbiorem różnych przemyśleń i porad dotyczących diagnozowania instalacji jednokablowych, lokalizowania problemów i wyszukiwania rozwiązań.

Diagnozowanie instalacji jednokablowych jest nieco trudniejsze od wykrywania problemów z klasycznymi instalacjami antenowymi. Główna trudność to dodatkowa warstwa komunikacji, bo tu możemy mieć zarówno problem wynikający np. ze zbyt długiego, uszkodzonego bądź niskiej jakości przewodu, co osłabi sygnał generalnie (czyli w takim scenariuszu spodziewamy się zbliżonych strat w całym paśmie 950-2150 MHz), ale też możemy mieć źle zaprogramowany konwerter lub źle ustawione parametry kanałów UB w odbiorniku/dekoderze. I to niesie za sobą już niestandardowe objawy.

W wydaniu 3-4/2018 magazynu opisaliśmy eksperyment z dekoderem 4K UltraBOX+ i konwerterem Inverto IDLU-32UL40-UNBOO-OPP polegający na tym, że celowo dla kanału 7 UB w dekoderze wprowadziliśmy częstotliwość z kanału 1, jednocześnie wszystko poza 7 odznaczyliśmy w konfiguracji. Jak tam opisaliśmy – dekoder miał wpisaną częstotliwość 1210 MHz, tymczasem konwerter „odpowiedział” na 1056 MHz, czyli na „swoim” kanale 7 – na częstotliwości jaką miał zaprogramowany LNB, a nie jaką wpisaliśmy w menu dekodera. Efekt w 4K UltraBOX+ to oczywiście brak sygnału. Ale… sam konwerter działał i coś wysyłał na 1056 MHz. Teraz jeśli np. na kanale 2 wpiszemy właśnie tę częstotliwość z 7 w konwerterze, czyli 1056 MHz, to nagle tuner 2 sygnał pokaże (gdyż na 1056 MHz konwerter już odpowiada – jest to kanał 7 konwertera). Ale to będzie tak naprawdę to, co dekoder próbuje wywołać z 7 wirtualnego tunera. W oczywisty sposób doprowadzi to do chaosu, bo w efekcie tuner 2 w dekoderze wcale nie będzie się przestrajał jak chcemy. Gdy 4K UltraBOX+ dojdzie do niego, to konwerter dostając polecenie przestrojenia kanału 2 odpowie nie na 1056 MHz, a na częstotliwości przypisanej do kanału 2 (1420 MHz). W efekcie np. nagrywanie może zakończyć się niepowodzeniem. I to mimo tego, że sygnał będzie, bo konwerter na 1056 MHz będzie odpowiadał, ale będzie wysyłać nie to co chce dekoder z tunera 2 a z 7. Dlatego niezwykle ważne jest trzymanie się zasady, że numer kanału UB i jego częstotliwość w dekoderze lub odbiorniku ma się zgadzać z tym, co jest na konwerterze lub multiswitchu jednokablowym.

Problem wyniknie także, jeśli ustawimy wszystko poprawnie, ale w drugim dekoderze przypiszemy kanał już używany. Tym razem jako przykładu użyjmy dekodera Evobox PVR Cyfrowego Polsatu. Jeśli zastosujemy dla niego konwerter Unicable I/SCR (EN 50494) mający cztery kanały User Band i dobierzemy do niego u operatora dodatkowy, nawet tylko jeden dekoder Multiroom, który także używa Unicable, a następnie spróbujemy je spiąć razem na jednym przewodzie w ramach technologii jednokablowej, nie korzystając z klasycznych wyjść uniwersalnych w LNB, to jeśli w menu dekodera Evobox PVR wskażemy w konfiguracji np. prawidłowe ustawienie Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP – doprowadzimy do konfliktu. Evobox PVR przy aktualnej na lipiec 2018 wersji oprogramowania zajmuje wszystkie cztery kanały User Band w tej konfiguracji. Nie zostaje nic dla dodatkowego dekodera. Urządzenia będą sobie wzajemnie przełączać transponder, odcinając się od sygnału. I może to być trudne do wypatrzenia na początku – zależy który kanał UB ustawimy w dekoderze Multiroom. Można podejrzewać, że wygra ten, który jako ostatni wyśle żądanie przestrojenia do konwertera. Dekoder Multiroom zadziała, aż do chwili, w której Evobox PVR będzie potrzebował użyć tego samego kanału (dość szybko, bo nie trzeba nawet nagrywać – np. na potrzeby sprawdzenia dostępności nowej wersji oprogramowania w tle) – odetnie dekoder Multiroom.

Z tego wynika, że budując instalację należy mieć pełną świadomość, jak zaprogramowane są kanały w konwerterze i jak konfigurujemy oraz jak działają poszczególne używane dekodery, aby uniknąć konfliktów i błędów.

I to jeszcze nie koniec możliwych kłopotów: przy używaniu kanałów 1-8 przy porozumiewaniu się przez EN 50494, czyli Unicable I/SCR pojawia się dodatkowy czynnik, który może namieszać. Wyeliminowano go w nowszym standardzie. Konwerter lub multiswitch w instalacji jednokablowej, aby się przestroić otrzymuje w ramach instrukcji z dekodera element określony w normie jako „tuning word”. W starszym standardzie jego wyliczanie jest nieco skomplikowane i uwzględnia częstotliwość wpisaną w menu dekodera. Jeśli ta będzie przypisana błędnie, to i całe dalsze wyliczenia realizowane przez dekoder w oparciu o to będą obarczone błędem. Przykład tego scenariusza pojawił się w opisywanym już przypadku testowym, gdzie 4K UltraBOX+ dostał przypisaną w menu dla kanału 7 częstotliwość z kanału 1. Dzięki sprytnej instalacji pozwalającej na szpiegowanie komunikacji (opiszemy ją w dalszej części) stało się możliwe kontrolowanie, co dokładnie konwerter wysyła zwrotnie do dekodera. Jak się okazało – poza tym, że konwerter odpowiedział na „swoim” kanale 7 (tj. 1056 MHz), to dodatkowo… nie tym transponderem. Redakcja spodziewała się otrzymać transponder bazowy nc+, tj. 10,719 GHz, pol. V, a tymczasem na 1056 MHz konwerter wysłał 10,873 GHz, pol. V (na mierniku dało się zeskanować transponder – pokazały się stacje Al Aoula itp.). Stało się tak, gdyż w menu dekodera było 1210 MHz, w konwerterze 1056 MHz. Różnica między tymi wartościami to dokładnie 154 MHz. 10719+154=10873 i stąd nagle arabskie kanały zamiast spodziewanego transpondera nc+.

Wszystko sprowadza się do jednego mianownika – instalacja jednokablowa oznacza pilnowanie parametrów konwertera, tego jak jest zaprogramowany, ale i ustawień w dekoderach. Wszystko musi się zgadzać – kanał UB z częstotliwością i w dekoderze i w konwerterze, a pomiędzy wszystkimi dekoderami w instalacji nie wolno używać kanałów, które są już „wykorzystane”.

satkurier.pl

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz do strony

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.