Średnica anteny satelitarnej a odbiór

Średnica anteny satelitarnej a odbiór to bardzo ważny aspekt poprawnego odbioru sygnału satelitarnego. Operatorzy satelitarni zaopatrują nas w antenę satelitarną podczas podpisywania umowy. Czy oferowane przez nich anteny gwarantują nam poprawny odbiór, od czego zależy minimalna średnica montowanej anteny itd. Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części poradnika.

Średnica anteny satelitarnej a odbiór
Średnica anteny satelitarnej a odbiór

 

Zacznijmy od początku czyli od wymagań technicznych.
Obecne wymagania odbioru sygnału satelitarnego np. dla satelity Hot Bird 13,0 E przy kompresji MPEG-4 (HD) to średnica anteny minimum 80 cm. 

Nie oznacza to jednak że antena o mniejszej średnicy nie jest w stanie odebrać w ogóle sygnału.
Minimalna siła sygnału odbieranego z satelity to wg normy 47 dB. Antena o średnicy nawet 65 cm jest w stanie uzyskać sygnał nawet powyżej tej wartości. Oczywiście uzyskanie takiej wartości zależy od transpondera a dokładnie od jego siły nadawanego sygnału, położenia geograficznego (np. dla polski wschodniej wymagania są bardziej restrykcyjne niż dla polski zachodniej) i innych jeszcze warunków.
Dlaczego wobec tego podczas opadów odbiór sygnału jest zły a na obrazie pojawiają się piksele?
Dzieje się tak dlatego że opady deszczy czy śniegu powodują osłabienie sygnału i w rezultacie spadek sygnału do wartości poniżej minimum.

Na powyższym wykresie widzimy jak wielki wpływ na obraz ma niewielki spadek sygnału np. podczas opadów deszczu. 
Reasumując anteny o średnicy poniżej 80 cm nadają się do odbioru sygnału podczas dobrych warunków pogodowych. Natomiast podczas opadów deszczu lub śniegu nie spełni swojej roli i mogą pojawiać się na obrazie piksele a nawet zaniki sygnału i komunikat na obrazie „Brak sygnału”.
Najlepiej przedstawia to test anten wykonany przez firmę SatSklep.

Dlaczego operatorzy oferują anteny o mniejszej średnicy.
Jest to podyktowane względami ekonomicznymi. Antena o mniejszej średnicy jest po prostu tańsza. Poza tym operatorzy maja spore zapasy w magazynach i trzeba stan magazynowy zdjąć ze stanu. Tyle w temacie.

Podsumowanie
Podsumowując temat, jeżeli masz wpływ na kupowaną antenę postaraj się zakupić antenę o średnicy 75 czy 80 cm. Różnica w cenie anteny minimalna a komfort z oglądania telewizji podczas złych warunków pogodowych dużo lepszy.

Dziękuję za uwagę. 

 

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może Ci się spodobać