Ładowanie...

krupapiotr.pl

Technologia, na której można polegać

DVB-T/T2

Jak ustawić antenę naziemną – telewizyjną

20.04.2017 07.21 | Aktualizacja: 08.04.2019 01.25 TELE TECHNIK 161 0 5 min.
.krupa-modern-wrapper { width: 95% !important; box-sizing: border-box !important; margin: 15px auto 25px auto !important; font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, "Segoe UI", Roboto, sans-serif !important; } .krupa-main-meta { display: flex !important; flex-wrap: wrap !important; gap: 6px !important; margin-bottom: 10px !important; align-items: center !important; } .k-meta-unit { display: inline-flex !important; align-items: center !important; gap: 5px !important; background: #f4f6f8 !important; padding: 4px 10px !important; border-radius: 6px !important; color: #555 !important; font-size: 11px !important; font-weight: 600 !important; text-decoration: none !important; line-height: 1.2 !important; white-space: nowrap !important; } .k-meta-unit svg { width: 12px !important; height: 12px !important; color: #EF2020 !important; flex-shrink: 0 !important; } .k-comm-link:hover { background: #e2e8f0 !important; color: #000 !important; } /* NAPRAWA TAGÓW */ .k-tags-container { display: flex !important; flex-wrap: wrap !important; gap: 8px !important; padding-top: 5px !important; border-top: 1px solid #f0f0f0 !important; } .k-tag-item { font-size: 11px !important; color: #999 !important; text-decoration: none !important; transition: color 0.2s !important; font-weight: 500 !important; } .k-tag-item:hover { color: #3498db !important; text-decoration: none !important; } /* Ukrycie starego paska ColorMag */ .cm-entry-header-meta, .cm-below-entry-meta { display: none !important; }

Jak ustawić antenę naziemną – to pytanie często do nas trafia podczas kontaktu telefonicznego lub przez formularz. Montaż i ustawienie anteny telewizji naziemnej nie jest w większości przypadków trudną czynnością. Zdarzają się jednak sytuacje gdzie ustawienie anteny sprawia duże problemy. Trudności najczęściej napotkamy w miejscu zwartej zabudowy (np. w miastach), w miejscach daleko oddalonych od nadajników czy w przypadku kiedy mieszkamy w zasięgu nadajnika nadającego z małą mocą. Trudności może sprawić montaż anteny zamocowanej nisko ziemi czy z innej strony niż nadajnik, w miejscu gdzie w kierunku nadajnika znajduje się zwarta zabudowa lub np. las lub park.

1. Kanały  dostępne w Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T

MUX 1MUX 2MUX 3MUX 4MUX 8

 

2. Jaka antena – mała, duża, pasywna czy aktywna?

Dobór anteny to wbrew pozorom sprawa bardzo istotna. Antena słaba nie będzie w stanie zapewnić sygnału na przyzwoitym poziomie, za duża (za silna) z kolei zapewni nam sygnał powyżej normy (przester sygnału) co również objawiać się będzie pikselozą lub nawet zanikami sygnału.
Jeżeli mieszkamy daleko od nadajnika, nadajnik emituje sygnał z małą mocą lub antena zamontowana jest z innej strony niż nadajnik – musimy zaopatrzyć się w antenę o silniejszym zysku. Często są to anteny większych rozmiarów i  ze wzmacniaczem. Na rynku istnieje bardzo duży wybór anten różnych producentów o różnym kształcie, różnej jakości (żywotność), kolorystyce i zysku antenowym. Jak się w tym połapać? Aby nie paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy, który zasugeruje nam niewłaściwą słabą (jakościowo) lub źle dopasowaną antenę, najlepiej skorzystać z porady instalatora lub po prostu skorzystać z jego usługi (mamy wówczas gwarancję na działanie usługi). 
Poniżej przykładowy widok różnych modeli anten z opisami.

3. Antena VHF UHF czy Combo?

To zależy co chcemy z niej odbierać. Multipleksy 1, 2, 3 nadawane w całym kraju są w paśmie UHF. Jeżeli chcemy odbierać tylko 23 kanały (patrz powyżej pkt. 1) wystarczy antena UHF. Jeżeli interesuje nas również obecnie lub w przyszłości odbiór mux8, który jest nadawany w paśmie VHF tutaj musimy zakupić antenę tzw. COMBO (przykład poniżej –  anten nr. 3). W zależności od regionu mux8 nadawany jest w różnej polaryzacji (pozioma lub pionowa). Np. dla Lubelskiego jest to polaryzacja pozioma. Przy synchronicznym nadawaniu VHF i UHF w tej samej polaryzacji antena nr. 3 jest dobrym rozwiązaniem. Przy odmiennej polaryzacji tych pasm przykład antena nr. 4 poniżej.

4. Odpowiedni dobór anteny

Mając tak duży wybór uwarunkowań technicznych oraz dostępności anten na rynku dobór anteny może sprawić problemy osobom bez doświadczenia lub słabo radzącym sobie w tematyką instalacyjną.
W przypadku różnych kierunków dla nadajników UHF i VHF najlepiej zamontować dwie oddzielne anteny zamiast jednej typu COMBO. Sygnał z anten należy zsumować przy użyciu zwrotnicy antenowej. Przykład na foto poniżej.

Odbiór DVB-T przy użyciu dwóch anten VHF i UHF. Przykład odbioru sygnału z różnych kierunków.

 

5. Kierunek ustawienia anteny

Najczęściej antenę ustawiamy w kierunku nadajnika. Odstępstwem od tego są sytuacje gdzie antenę montujemy z innej strony (brak możliwości montażu anteny od strony nadajnika) niż znajduje się nadajnik – sygnał do anteny będzie docierał po „odbiciu” od innych budynków.
A jeżeli nie orientujemy się w lokalizacji nadajników i ilości kanałów nadawanych z nich?
Pomocnym narzędziem w tym przypadku będzie lokalizator nadajników dostępny pod adresem http://www.dvbtmap.eu/mapmux.html. Dzięki niemu dowiemy się gdzie znajduje się najbliższy nadajnik telewizji naziemnej. Teraz pozostaje już tylko zamontować jedną lub więcej anten ale o tym piszemy tutaj.

Ustawianie anteny a najlepszy sygnał.

Nie zawsze o czym pisałem tutaj wcześniej antena skierowana na nadajnik zapewni najlepszy sygnał. Jeżeli chcemy skorygować sygnał najlepiej posłużyć się miernikiem lub chociażby wskaźnikiem sygnału. W najgorszym przypadku potrzebujemy drugiej osoby znajdującej się przed odbiornikiem. Odbiornik ustawiony na wskazania sygnału (patrz w instrukcję obsługi odbiornika) i przy korygowaniu anteny w lewo w prawo, w dół czy w górę obserwacja wskazań miernika sygnału. Ważnym jest parametr odpowiedzialny za jakość (bardziej niż siła) sygnału. Jeżeli sygnał w dalszym ciągu nie zapewnia nam dobrych parametrów, należy zastosować wzmacniacz sygnału.

 

Życzę miłego majsterkowania i owocnych rezultatów.

Piotr Krupa
Spec. DVB Lublin

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & IT. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.