Jak ustawić antenę radia FM

Jak ustawić antenę radia FM. Postaram się odpowiedzieć w tym poradniku na to pytanie.
Zacznę od początku. Radio analogowe FM wciąż cieszy się dużym powodzeniem w odróżnieniu od cyfrowego radia DAB. Rynek oferuje całą paletę różnego rodzaju anten radiowych FM. Oto kilka przykładów.

W ofercie handlowej znajdziemy anteny teleskopowe, pokojowe, panelowe oraz zewnętrzne – jak to się mówi od A do Z. Co wybrać?

Jaką antenę wybrać?

W zależności od:

 • Odległości od nadajnika
 • Mocy nadajnika
 • Ukształtowania terenu
 • Miejsca montażu anteny
 • Wysokości montażu anteny

Czym więcej z powyższych czynników przemawia na niekorzyść tym musisz zastosować silniejszą antenę. Nie mając pewności zawsze lepiej kupić silniejszą antenę niż za słabą. Pamiętaj że lepsze znaczy droższe, gorsze – tańsze ale za zwyczaj słabej jakości i na krótki czas.
O dobór anteny możesz zawsze poprosić sprzedawcę.

Jak ustawić antenę radia FM

Przed rozpoczęciem montażu należy zorientować się w kierunku nadajnika. Następnie musimy wybrać odpowiednie miejsce, pamiętając o zasadzie iż czym wyżej zamontujemy antenę tym uzyskamy lepszy odbiór. Czy wyżej zamontujesz antenę tym mniej przeszkód po drodze od nadajnika i tym samym lepszy odbierany sygnał.
Teraz musimy wybrać odpowiedni uchwyt na którym zamontujemy antenę.
Oczywiście możemy wykorzystać elementy konstrukcyjne domu.
Oto kilka przykładów takich uchwytów:

Miejsce montażu anteny musi uwzględnić gabaryty anteny oraz jej efektywność. Poniżej antena bardzo popularna o dobrym zysku i rozsądnych gabarytach. Link do strony producenta anteny.

Jak ustawić antenę radia FM
Antena radiowa Dipol

Jeżeli mieszkamy w mieście, daleko od nadajnika lub ukształtowanie terenu jest niekorzystne musimy dobrać antenę o większym zysku. Zawsze przed zakupem możemy poprosić sprzedawcę o dobór anteny do naszych warunków. Anteny ze względu na swoje zastosowanie, kształt, rozmiar i efektywność.

Sprawdzenie działania anteny.

Nie posiadając miernika sygnału, musisz poradzić sobie w inny sposób niż dokonałby instalator. Najprostszym sposobem jest odsłuch na odbiorniku radiowym.

Osobom samodzielnie montującym antenę dedykuję poniższy film z serii Sąsiedzi

 
Życzymy udanych montaży anten a osobom które napotkały problemy oferujemy montaż anten na terenie Lublina o okolic. Więcej informacji O nas.

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może Ci się spodobać

4 dla “Jak ustawić antenę radia FM

  1. Witam, wszystko zależy jaki model anteny i w jakiej polaryzacji na pana terenie są nadawane stacje radiowe. Polaryzacja anteny musi być zgodna z polaryzacją sygnału nadawanego na pana terenie.

   1. Dzięki za odpowiedź
    Mieszkam w W-wie w bloku dość wysoko,antene mogę umieścić na dachu(40m)Antena nie widzi PKiN, (odległość w linii prostej ok5 km), jest lekko przysloniety przez maszynownie dzwigu. Chcę aby w mieszkaniu można było podłączyć 5 wież. Antena może być kilka stopni (10),przesunieta,aby nie trafiać w ścianę.
    Czy można zmierzyć sygnał bez specjalistycznego sprzętu (jaki)
    Pozdrawiam

    1. Siła sygnału oraz jego parametry są uzależnione od zbyt wielu czynników. Odległość, przeszkody powodujące odbicia sygnału, wysokość anteny odbiorczej, wysokość anteny nadawczej, moc nadajnika, charakterystyka anteny oraz jej zysk, charakterystyka przewodu antenowego, długość przewodu to tylko nieliczne czynniki mającę wpływ na siłę i jakość sygnału radiowego. Pomiar sygnału wykonujemy po wykonaniu instalacji. Są programy typu TelSat czy SatNet lecz są to programy pozwalające poprawnie zaprojektować instalację z uwzględnieniem wzmocnienia wzmacniaczy, tłumienności przewodów itd.

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.