Z VOD i telewizji internetowej będzie można korzystać za granicą

Po dziewięciu miesiącach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1128 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści, 1 kwietnia 2018 roku stosowane zaczną być przepisy, dzięki którym Europejczycy będą mogli korzystać z treści cyfrowych podczas podróży za granicą. 

Z VOD i telewizji internetowej będzie można korzystać za granicą
Z VOD i telewizji internetowej będzie można korzystać za granicą

Rozporządzenie weszło w życie dwudziestego dnia po jego publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, do której doszło 30 czerwca ub.r. Przy czym przewidywało dla usługodawców 9-miesięczny okres dostosowawczy. Jednak w związku z wprowadzeniem w międzyczasie sprostowania do rozporządzenia, będzie ono stosowane od 1 kwietnia 2018 roku.

Celem rozporządzenia jest zapewnienie konsumentom możliwości korzystania z usług online w zakresie dostępu do treści (w tym muzycznych i audiowizualnych) także podczas czasowego pobytu w innym państwie członkowskim UE niż państwo stałego pobytu abonenta. Obecnie jest to często niemożliwe z uwagi na ograniczenia licencyjne.

Wkrótce podczas podróży w Unii Europejskiej będziemy mogli w pełni korzystać ze swoich abonamentów w serwisach internetowych oferujących filmy, wydarzenia sportowe, e-booki, gry lub muzykę. Za sprawą nowych przepisów podczas podróży w UE konsumenci będą mogli korzystać z wykupionych usług online w zakresie treści w taki sam sposób, jak robią to we własnym kraju. Przykładowo gdy mieszkaniec Francji wykupi abonament na filmy i seriale Canal+, będzie mógł korzystać z filmów i seriali dostępnych we Francji także podczas wakacji w Chorwacji lub podróży służbowej do Danii.

Dostawcy usług online w zakresie treści, tacy jak Netflix, MyTF1 czy Spotify, będą sprawdzać, w jakim kraju mieszka abonent, posługując się danymi podanymi do celów płatności, umową na dostawę internetu lub adresem IP. Jeżeli usługodawca nie uzyska od abonenta wymaganych informacji, wówczas zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia usługi przenośnej zgodnie z rozporządzeniem.

Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wszystkich płatnych usług online w zakresie treści. Również dostawcy oferujący bezpłatne treści (tacy jak publiczni nadawcy telewizyjni lub radiowi) będą mogli oferować swoim użytkownikom możliwość przenoszenia treści.

Przepisy dotyczą w szczególności usług wideo na życzenie (VOD i SVOD) i usług z telewizją internetową (np. Netflix, HBO GO, Showmax, Ipla, Player, TVP VOD, nc+ GO, WP Pilot, VOD.PL), usług streamingu muzyki (np. Spotify, Deezer, Google Music, Tidal) bądź internetowych sklepów z grami (np. Steam, Origin).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1128 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści

Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.