Test TV Box dla Play Now TV

Autor , źródło:
Anita Kaźmierska

Teraz kilka słów na temat tego, jak poruszać się po kanałach telewizyjnych. Po włączeniu danego kanału (albo z listy Telewizja > Kanały TV, albo naciskając na pilocie numer EPG), klawisze góra/dół oraz OK na pilocie wyświetlają opcje dla aktualnie nadawanej audycji (po wybraniu OK – opis programu). Natomiast klawisze lewo/prawo przełączają kanały na liście na poprzedni/następny (tak samo jak P+/- na pilocie). Wspomniane wcześniej opcje obejmują możliwość obejrzenia programu od początku, wstrzymania/odtworzenia audycji i ewentualnego przejścia do emisji live (na żywo). Można też włączyć tam nagrywanie (rec), wyświetlić szczegóły (info) i wejść w ustawiania jakości obrazu (domyślnie auto, można tutaj np. zmniejszyć rozdzielczość). Natomiast pasek postępu umożliwia przewijanie programu.
 

Opcje dla aktualnie nadawanego programu

Istotna uwaga jest taka, że dla kanałów DVB-T i DVB-C nie ma w opcjach nic poza Szczegółami (info), czyli nie można ich ani przewijać, ani nagrywać.

Dłuższe naciśnięcie na pilocie przycisku OK wywołuje w górnym prawym rogu ekranu informację o max. aktualnej przepływności danego kanału – dla HD jest to 4800 kbit/s, a dla SD 1800 kbit/s.

Jak korzystać z obsługi głosowej? Do wyszukiwania głosowego konieczne jest powiązanie pilota z TV Boxem. Jeśli urządzenia są powiązane, należy nacisnąć przycisk mikrofonu na pilocie, poczekać, aż na dole ekranu pojawi się pasek i powiedzieć do pilota, co chce się znaleźć. Można podać np. tytuł filmu, nazwę kanału lub nazwisko aktora. Na ekranie telewizora pojawią się wyniki.

Jeśli pasek nie pojawia się na ekranie, to znaczy, że pilot nie jest poprawnie powiązany z TV Boxem. Należy wówczas wejść w menu Ustawienia > Dodaj akcesoria i połączyć raz jeszcze oba urządzenia, naciskając jednocześnie przyciski Play Now i OK. Wyszukiwanie głosowe najlepiej działa, jeśli: dźwięk jest włączony i ustawiony w połowie skali, pilot nie znajduje się zbyt blisko ust, w tle nie jest włączony żaden program.

Nagrywanie i multimedia

Jak już wcześniej wspomniano, nagrywanie danego programu można wywołać naciskając na pilocie OK, a potem wybierając opcję Nagraj (rec). Alternatywną metodą jest naciśnięcie na pilocie dedykowanego, czerwonego przycisku REC (w dolnej jego części).

Nagrane programy można przeglądać z poziomu Mojego konta w menu ekranu głównego. Pozycje, które są w trakcie zapisu, będą widniały w sekcji Zlecone (i będą niedostępne do obejrzenia), natomiast pozycje, których zapis został już ukończony, będą dostępne w sekcji Nagrane. Usunąć dany program można poprzez dłuższe naciśnięcie OK na pilocie. Nagrania (za darmo max. 30 godzin; za dodatkowe 10 zł max. 1000 godzin) są przechowane przez Play w „chmurze” przez 180 dni. Można je nagrywać nawet do 7 dni po ich emisji.

Należy również podkreślić, że urządzenie nie pełni funkcji odtwarzacza multimedialnego – nie oferuje możliwości odtwarzania własnych plików z zewnętrznej pamięci lub sieci.

Podsumowanie

TV Box z Play Now TV to dość ciekawa propozycja. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest połączenie oferty kanałów dostępnych drogą internetową w ramach Play Now TV z tymi oferowanymi za pośrednictwem DVB-T lub DVB-C. Choć trzeba tu przyznać, że wybór kanałów Playa nie jest szczególnie szeroki. Cieszy jednak możliwość zamówienia kanałów HBO czy Eleven Sports (dwa z nich – Eleven Sports 3 i 4, są oferowane już w pakiecie podstawowym). Ponadto brak niektórych popularnych kanałów rekompensuje to, że można je oglądać w ramach innych aplikacji dostępnych na Android TV, np. Ipli. Oczywiście za dodatkową opłatą. Niewątpliwą zaletą jest bardzo szeroka oferta treści dostępnych w modelu na życzenie oraz ich łatwe wyszukiwanie i filtrowanie.

Jeśli chodzi o szybkość działania TV Boxa, przy włączonej opcji Szybki start urządzenie uruchamia się w ciągu 1-2 s. Natomiast przełączenie kanałów trwa do 3 s. Za to czasami występują delikatne zawieszenia podczas poruszania się po menu – bywa, że animacje interfejsu tracą na płynności. Nie jest to jednak uciążliwe i nie przeszkadza w korzystaniu w urządzenia. Podczas testów, trwających kilka dni, nie zaobserwowaliśmy żadnych poważnych awarii czy problemów.

Jak już wcześniej wspomniano, dużą zaletą TV Boxa dla Play Now TV jest to, że został oparty o system Android TV, który jest otwarty i pozwala na pobieranie wielu darmowych aplikacji i gier. Można więc korzystać nie tylko z HBO GO czy Netflixa, ale także np. z Ipli Cyfrowego Polsatu, TVP VOD czy Playera TVN.

Podsumowując, Play Now TV Box to oferta dla osób, które chcą mieć pełną swobodę w oglądaniu różnorodnych treści (dowolny czas i miejsce) oraz które chcą mieć szybki i łatwy do nich dostęp.

PLUSY:

 • bardzo wygodny i dobrze opracowany pilot z dedykowanymi przyciskami dla najważniejszych aplikacji i możliwością wyszukiwania głosowego
 • możliwość odbioru kanałów DVB-T lub DVB-C
 • oferta stanowi świetne połączenie treści wideo z tradycyjną telewizją
 • możliwość nagrywania w chmurze oraz funkcje oglądania programu od początku lub nawet do 7 dni po emisji
 • dostęp do dowolnej aplikacji oferowanej w sklepie
 • Android TV
 • urządzenie działa na dowolnym łączu internetowym i jest w pełni mobilne – można je zabrać w podróż i cieszyć się z oglądania treści w całej Unii Europejskiej
 • wygodna wyszukiwarka (także głosowa) obejmująca wiele aplikacji
 • możliwość z poziomu menu TV Boxa włączania lub wyłączania pakietów
 • atrakcyjny i intuicyjny interfejs użytkownika – autorska nakładka na Android TV
 • TV Box wspiera 4K i HDR
 • brak opłat aktywacyjnych i miesięcznych za korzystanie z TV Boxa

MINUSY:

 • oferta kanałów i dodatkowych pakietów telewizyjnych w Play Now TV nie jest zbyt szeroka
 • podczas poruszania się po menu TV Boxa czasami zauważalny jest brak płynności lub nawet delikatne zawieszenia
 • konieczność podpisania umowy na 24 miesiące (przy czym jest możliwość wypróbowania usługi przez 30 dni bez zobowiązań)
 • brak możliwości odtwarzania własnych plików z zewnętrznej pamięci – TV Box nie jest odtwarzaczem multimedialnym
2 3 votes
Article Rating

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x