Odsłonięcie obelisku w 75 rocznicę masowej egzekucji mieszkańców Nasutowa

Autor , źródło:

3 września 2018 r., w 75. rocznicę masowej egzekucji mieszkańców Nasutowa dokonanej przez Niemców podczas II wojny światowej odbyło się odsłonięcie i poświęcenie nowego obelisku i krzyża upamiętniającego tragedię naszych bliskich.
W miejscu, w którym tak tragicznie zakończyło się życie naszych Rodaków, a gdzie dziś znajduje się cmentarz parafialny, zgromadziliśmy się licznie, by ofiarą mszy świętej wypraszać dla nich łaskę życia wiecznego.
Eucharystii przewodniczył ks. Kan. Bogdan Zagórski. Homilię wygłosił ks. Marek Urban podkreślając, jak wielkie nieszczęście niesie ze sobą nienawiść, chęć posiadania i panowania nad drugim człowiekiem, a jak ogromnym dobrem jest miłość i pokój. 


Uroczystego odsłonięcia nowego obelisku dokonali Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś oraz krewni zamordowanych – Aleksandra Bujak i Przemysław Jaszcz. 
Po odsłonięciu odczytane zostały nazwiska pomordowanych – wykute w kamieniu na wieczną pamięć i cześć. 

 1.  Goral Adam – lat 49
 2.  Gruda Ignacy –lat 34
 3.  Jaszczak Wacław – lat 36
 4.  Kramkowska Irena – lat 33 
 5.  Lipiński Marian
 6.  Mikołajczyk Czesław – lat 41
 7.  Mikołajczyk Antoni – lat 18
 8.  Rybicki Józef – lat 52
 9.  Sadurski Jan – lat 45
 10.  Świeboda Jan – lat 31

II. Rozstrzelani za własna stodołą:

 1. Marczak Józef – lat 46
 2.  Marczak Józefa – lat 43
 3.  Urbaś Czesław – lat 20 
 4.  Drozd Szymom – lat 49
 5.  Drozd Helena – lat 43
 6.  Drozd Tadeusz – lat 18
 7.  Osowski 

Przeżyli egzekucję:

 1. Woźniaj Jan
 2. Grysiewcz Edward

Szczególnym gościem uroczystości był Stefan Pożak, naoczny świadek wydarzeń sprzed 75 lat, którego dramatyczne wspomnienia zostały przywolane zgromadzonym.

W uroczystości uczestniczyli krewni i bliscy pomordowanych, przedstawiciele władz samorządowych, liczne grono parafian, harcerze oraz poczty sztandarowe – OSP Nasutów, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Wyszyńskiego w Nasutowie oraz Grupy Historycznej Lubelskich Ćwieków.

Gorące podziękowania za zaangażowanie w dzieło budowy nowego obelisku, za obecność na uroczystości oraz wspólną modlitwę w intencji tragicznie zmarłych wszystkim zebranym złożył proboszcz ks. Adam Buczyński.
Ks. Proboszcz Adam Buczyński gorąco podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości, parafianom i licznie zgromadzonym gościom. 
Słońce stało już nsko nad horyzontem, kiedy nad naszym zgromadzeniem rozbrzmiewała grana na trąbce melodia “Ciszy” ozdabiana śpiewem ptaków. Wsłuchani w ciszę trwaliśmy dlugo w modlitewnej zadumie. Może w głębi serca dziękując Bogu za tę ciszę, za pokój i spokój, za śpiew ptakow, a nie świst kul. Za stojacych obok bliskich, przyjaciół, ludzi życzliwych. Za kolejny przeżyty dzień. 
Obyśmy potrafili docenić te Boże Dary.

0 0 votes
Article Rating

Krupa Piotr

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy SYSTEMY ANTENOWE oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

You May Also Like

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x