Polsat szykuje podwyżki dla operatorów

Polsat wprowadza podwyżki za retransmisję swoich kanałów, których ma obecnie 31. Operatorzy sieci kablowych otrzymali w tej sprawie pisma. Ceny mają wzrosnąć ponad dwukrotnie. 

Polsat szykuje podwyżki dla operatorów
Polsat szykuje podwyżki dla operatorów

W czerwcu br. Zygmunt Solorz, większościowy udziałowiec Cyfrowego Polsatu, zapowiedział, że jesienią firma podwyższy ceny za usługi. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek w Grupie Polsat. Operatorzy kablowi otrzymali od Polsatu informację o zwiększeniu ceny za retransmisję kanałów. Stawka za pełną paczkę kanałów Polsatu – bez kanału Eleven Sports – ma wzrosnąć ponad dwukrotnie. Nadawca jednocześnie zażądał włączenia aż 24 z 28 retransmitowanych programów do pakietu podstawowego.

Jak informuje telko.in, zgodnie z nową propozycją Polsatu, pakiet 28 kanałów (bez Eleven Sports) będzie kosztował 0,99 euro (4,63 zł) z usługami mutliroom, soho i tv everywhere lub 1,04 euro (4,86) z usługą catch-up, co oznacza, że ta ostatnia jest dodatkowo płatna. Jest ona oferowana z Iplą na bazie systemu Android. Obecnie obowiązująca stawka wynosi 2 zł.
 

Teoretycznie istnieje możliwość zakupu kanałów à la carte, ale cena pakietu rośnie wówczas do 25 zł. Co więcej, rozliczenie i tak odbywa się według liczby abonamentów w pakiecie podstawowym, co jest wyjątkowo niekorzystne dla operatorów i klientów. Dziwi nas też trochę termin decyzji o podwyżkach. Wiele wskazuje na to, że jest to celowy zabieg Polsatu. Jeśli operator nie podejmie decyzji do 31 sierpnia, to nie skorzysta wówczas z okresu preferencyjnego i od 1 grudnia będzie rozliczał się według nowych stawek. Pamiętajmy, że rozpoczął się w tej chwili sezon urlopowy, więc decyzje biznesowe odkłada się na wrzesień

– tłumaczy Ryszard Młynarczyk, członek zarządu Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom.

Przykładowo sam kanał Polsat Sport kosztuje w modelu à la carte 3,62 zł, podaje telko.in.

Operatorzy zwracają uwagę także na inne niekorzystne zapisy w ofercie Polsatu. Nadawca zastrzega sobie np. prawo do zwiększania opłaty licencyjnej o 5 proc. co roku. Dodatkowo, aby operator dostał zgodę na reemisję bezpłatnych programów, musi podpisać umowę na minimum jeden program płatny. To oznacza, że nadawca odmawia de facto operatorowi reemisji programów bezpłatnych dostępnych naziemnie czy przez satelitę.
 

Jest to sprzeczne z tym, co zapowiada przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski, który chciałby wprowadzenia regulacji prawnych zrównujących wszystkich operatorów pod względem płatności i dostępu do programów nadawców. Rozumiemy prawo każdego nadawcy do podwyżek, natomiast w tym przypadku zarówno kwota, jak i zapisy w nowej ofercie forsowane przez Polsat są nie do przyjęcia. Ich przyjęcie skutkowałoby koniecznością przerzucenia kosztów na klientów i de facto oznaczałoby znaczące podwyżki

– dodał Ryszard Młynarczyk.

Jak informuje telko.in, nowe stawki zaczęłyby obowiązywać od początku 2020 roku do 31 sierpnia 2022 roku. Pozostali operatorzy na obecnych warunkach będą mogli świadczyć usługi do 30 listopada br.

W tej chwili Związek Pracodawców Mediów i Telekomunikacji Mediakom analizuje ofertę Polsatu od strony prawnej. Nie wyklucza zaskarżenia jej do UOKiK.

Autor , źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.