Rząd przyjął projekt ustawy abonamentowej

Rząd przyjął projekt ustawy abonamentowej. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy abonamentowej przedłożony przez ministra kultury, Piotra Glińskiego. Celem nowelizacji jest poprawa ściągalności abonamentu RTV. Ma to się odbyć poprzez włączenie operatorów pay-tv w procesy rejestracji odbiorników oraz identyfikacji osób, które muszą wnosić opłaty.

Rząd przyjął projekt ustawy abonamentowej
Rząd przyjął projekt ustawy abonamentowej

Projekt nowelizacji ustawy abonamentowej przewiduje odpłatność dla operatorów płatnej telewizji za wszystkie nakładane na nich obowiązki. Jej wysokość ma być określona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu. Wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień nadal będą realizowane przez Pocztę Polską.

O jakich obowiązkach nakładanych na operatorów pay-tv mowa? Platformy satelitarne i sieci kablowe będą mogły odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne odbiorników oraz przekazywać je Poczcie Polskiej. Ponadto, będą musieli przekazywać Poczcie informacje o wszystkich zawieranych umowach. Jednocześnie Poczta Polska będzie miała prawo żądania informacji od operatorów o poszczególnych klientach. Dane osobowe miałyby być odpowiednio zabezpieczone. Przy zawarciu umowy z klientem dostawca usług płatnej telewizji będzie musiał przekazać mu informację o obowiązku zarejestrowania odbiornika oraz uregulowania opłat abonamentowych. Operatorzy pay-tv będą musieli jednorazowo przekazać Poczcie Polskiej informację o dotychczasowych swoich klientach. Będą musieli także poinformować ich, że umowa łączy się z posiadaniem odbiornika telewizyjnego, który podlega obowiązkowej rejestracji.

Rząd przyjął projekt ustawy abonamentowej

Operatorzy płatnej telewizji, a także wiele innych podmiotów związanych z branżą, zdecydowanie sprzeciwiają się nowelizacji ustawy abonamentowej zaproponowanej w tej formie.

Zgodnie z założeniami nowelizacji, klienci usług pay-tv będą mieli możliwość zarejestrowania odbiornika za pośrednictwem dostawcy usług telewizyjnych. Osoba, która nie zarejestruje odbiornika (w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem operatora pay-tv), będzie podlegała opłacie za używanie niezarejestrowanego odbiornika w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej. W tej kwestii nic się nie zmieni.

Zaproponowano, aby nowelizacja ustawy abonamentowej weszła w życie po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Więcej o abonamencie rtv przeczytasz tutaj.

Autor , źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.