TVP zrezygnuje z MUX 8?

Telewizja Polska, która w ramach MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej przydzielone ma trzy sloty, rozważa usunięcie swoich kanałów z tego multipleksu, wynika z nieoficjalnych informacji „Presserwisu”. 21 grudnia br. kończy się 4-letnia umowa TVP z Emitelem na emisję jej kanałów na MUX 8, więc na podjęcie decyzji pozostało jej niewiele czasu.

TVP zrezygnuje z MUX 8
TVP zrezygnuje z MUX 8
 
Po długich negocjacjach, Telewizja Polska zawarła umowę ze spółką Emitel w sprawie MUX 8 w grudniu 2018 roku. TVP może wykorzystywać trzy przydzielone jej sloty na 3 kanały SD lub 1 kanał HD i 1 kanał SD. Obecnie na tym multipleksie dostępne są: TVP Kultura HD i TVP Kobieta oraz kanały SD prywatnych nadawców: Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Telewizja WP (Wirtualna Polska), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Zoom TV (Kino Polska TV).

Osoba znająca kulisy sprawy przekazała „Presserwisowi”, że w nieoficjalnych rozmowach TVP sugeruje, iż na razie pożegna się z MUX 8, a będzie zainteresowana powrotem dopiero po jego migracji do częstotliwości MUX 5, czyli jak zapadnie decyzja o przeniesieniu oferty MUX 8 (multipleksu działającego w „niewygodnym” paśmie VHF, które docelowo miałoby zostać przeznaczone na DAB+) na MUX 5 (działający w paśmie UHF, jak wszystkie inne multipleksy telewizji naziemnej).
 

– Przeniesienie kanałów dostępnych na platformie MUX 8 na zakres 700 MHz z pewnością będzie korzystne dla widzów, pozwoli też na wykorzystanie wszystkich dostępnych częstotliwości i uporządkowanie pasma telewizyjnego oraz umożliwi nadawanie pełnej oferty tego multipleksu w jakości HD – przekazało Centrum Informacji TVP (za press.pl).

Aktualnie TVP nadaje w MUX 1 kanał TVP ABC, w MUX 3 kanały TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia i TVP Sport, a w MUX 8 – TVP Kultura i TVP Kobieta. Ponadto w eksperymentalnym MUX DVB-T2 oferuje oprócz kilku kopii także TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia i TVP Nauka. Nadal w telewizji naziemnej brakuje TVP Seriale i TVP HD.

1 lutego 2023 roku TVP zacznie korzystać z MUX 6, gdzie będzie mogła umieścić max. 8 kanałów. Częstotliwości tego multipleksu w głównej mierze pokrywają się z tymi używanymi przez eksperymentalny MUX DVB-T2 TVP.

 
Autor , źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.