Będą nowe kanały w MUX8 od TVP. Jakie?

Wszystko wskazuje na to, że Telewizja Polska i Emitel w końcu zakończyły trudne negocjacje dotyczące pojawienia się kanałów TVP na MUX8.  Jest bardzo prawdopodobne, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem, odbiorcy NTC(naziemnej telewizji cyfrowej) będą mogli wyszukać nowe kanały. Na razie niewiele wiadomo jakie to stacje TVP tam trafią. Głośno mówi się jedynie o TVP Rozrywka. 

Będą nowe kanały w MUX8 od TVP
Będą nowe kanały w MUX8 od TVP

Nowe kanały w MUX8 – wszystko zależy od decyzji zarządu Telewizji Polskiej.

Jak donoszą Wirtualne Media zakończyły się negocjacje pomiędzy Telewizją Polską a spółką Emitel, która odpowiada za emisję sygnału z nadajników DVB-T. Na razie brak decyzji nadawcy, bo Telewizja Polska zastanawia się nad stawkami za emisję, które zaproponował Emitel. Zarząd TVP niesłusznie zastanawia się nad słabym zasięgiem MUX8, co niekoniecznie jest prawdą, bo badania oglądalności to jedno (o czym Prezes Kurski wie doskonale, bo to komunikuje od dawna), a informacje z rynku instalatorów anten to zupełnie inna sprawa. Sytuacja zmieniła się na korzyść, a sklepach RTV nie brakuje anten na MUX8.

Okazuje się, że TVP zapomniała zupełnie, że czas leci a widzowie już systematycznie zaopatrują się już zwykle w nowsze anteny odbierające MUX8. Jest jeszcze inna sprawa, że TVP samym ogłoszeniem, że załącza konkretne kanały w MUX8 spowodowałaby dużym boom na anteny wśród tych z widzów, którzy jeszcze nie mają odpowiednio dopasowanej instalacji antenowej, więc szybko ta przysłowiowa oglądalność zwiększyłaby się do takiego poziomu, że już nie byłoby takiego narzekania.

Wydaje się, że zarząd TVP, pomijając wątpliwości co do zasięgu i cen za emisję, przyjmie warunki, bo widzowie przed Świętami byliby zachwyceni nowymi kanałami Telewizji Polskiej w MUX8.

Co ciekawe, 300Polityka.pl twierdzi, że decyzja na Woronicza już zapadła – Rada Nadzorcza TVP miał wyrazić zgodę na podpisanie umowy przez TVP i umowa z Emitelem zostanie podpisana.

Jakie kanały TVP w MUX8?

Telewizja Polska ma wybór, bo na MUX8 może nadawać 3 kanały SD lub 1 HD + 1 SD. Wydaje się, że włączanie trzech stacji w jakości SD to raczej nie ma sensu, bo świat ogląda już w 4K/Ultra HD, więc jeden kanał w jakości HD przydałby się od razu, by widzowie nie byli zawiedzeni niską jakością. Podobno pewne jest, że będzie dostęp do TVP Rozrywka. Później ma być jeszcze zapowiadany nowy kanał TVP Nostalgia – będą tam programy, których nie ma na innych kanałach. 

Skład MUX8 od TVP mógłby wyglądać następująco – wszystkie w jakości SD: TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP Polonia.
Wydaje się, że najlepiej widzowie przyjęliby kanał TVP Sport w jakości HD, bo przypomnijmy, że w czerwcu TVP Sport (SD) zastąpił w MUX3 kanał TVP Rozrywka, ale jakość sportowych wydarzeń w SD jest niska. Być może będzie to jednak TVP Sport HD i TVP Rozrywka (SD), choć ta ostatnia stacja może wrócić na MUX3, a tu czasowo będzie jakiś inny kanał TVP. Z drugiej strony załączenie TVP Sport w HD zmusiłoby wielu widzów i fanów sportu na inwestycje w antenę na MUX8.

Przypomnijmy, że na MUX8 nadawane są kanały Nowa TV, Metro, Telewizja WP i Zoom TVLiderem na razie jest Zoom TV, ale właściciele tych stacji liczą, że po włączeniu stacji TVP zwiększy się zasięg i ogólne zainteresowanie, a sam multipleks zostanie traktowany jak pełnoprawny MUX.

Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.