Problemy z odbiorem telewizji naziemnej – DVB-T Lublin

W ostatnim czasie otrzymujemy informacje od naszych czytelników że występują problemy z odbiorem telewizji naziemnej – DVB-T Lublin. Problemy dotyczą odbioru naziemnego. Najczęściej wymieniane są tutaj kanały TVP czyli oferta mux3. Problemy zaczęły się od czasu dołączenia mux8. W nielicznych przypadkach problemy dotyczą odbioru kanałów z trzech mux-ów czyli mux1, mux2, mux3. Fakt potwierdzają nasze pomiary w terenie, gdzie również zauważyliśmy taką sytuację. Najczęściej dotyczy to lokalizacji  Lublin – Sławinek. Wszystkie opisane problemy dotyczą lokalizacji w zasięgu nadajnika Lublin – Piaski.

Najczęściej rozwiązaniem tego problemu jest ponowna regulacja anteny odbiorczej (UHF). W nielicznych przypadkach problem jest bardziej skomplikowany i wymaga zastosowania innej anteny lub nawet zmiany miejsca montażu anteny. Każdy przypadek wymaga zastosowanie indywidualnego rozwiązania.

Problemy z odbiorem telewizji naziemnej – DVB-T Lublin
Aparatura nadawcza w Radiowo Telewizyjnym Centrum nadawczym.

O całym fakcie zostało już poinformowane  Centrum Zarządzania Siecią (CZS) firmy Emitel. Po stronie nadawcy zostaną wykonane lub trwają prace pomiarowe i kontrolne wykonywane na obiekcie Lublin – Piaski oraz w terenie. Firma Emitel zapewnia że emisja sygnału jest na bieżąco monitorowana i dołoży wszelkich starań nad rozwiązaniem problemu występującego po ich stronie. 

Potrzebujemy parę dni na wykonanie pomiarów terenowych żeby rzeczywiście sprawdzić opisane warunki odbioru i usunąć ewentualną przyczynę takiej sytuacji.

Po upływie krótkiego czasu, otrzymaliśmy odpowiedź od osoby zajmującej się zgłoszeniem. Oto odpowiedź na wysłane nasze zgłoszenie.

Sprawdziłem nastawy i logi nadajników,  wskazania i logi naszych demodulatorów kontrolnych w RTCN Piaski, logi odbiornika kontrolnego w studio TVP przy Raabego (MUX1 i MUX3).  Nigdzie nie natrafiłem na nienormatywne wpisy.

Kolega sprawdził w Piaskach widmo sygnału przesyłanego z nadajnika MUX8 i nadajnika TDAB do anten (na wejściu fiderów antenowych). Brak jakichkolwiek sygnałów pozapasmowych w zakresie dynamiki przyrządu.

Podsumowując, na razie nie znalazłem przesłanek do twierdzenia, że źródłem problemów z odbiorem MUX-ów UHF są sygnały z naszych stacji.

Pozdrawiam. Jarosław S……

O dalszych postepach zgłoszenia będziemy Was informować na bieżąco. 

Jeżeli zauważyłeś pogorszony sygnał lub problemy z odbiorem Naziemnej Telewizji Cyfrowej w ostatnim czasie w Lublinie lub okolicach, poinformuj nas o tym. Napisz w komentarzu lub przez formularz dostępny w zakładce KONTAKT.

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & IT. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.