DVB-T2 w Polsce – parametry emisji

W związku z wieloma zapytaniami publikujemy tabelę zawierającą parametry prowadzonych aktualne w Polsce testowych emisji DVB-T2/HEVC. Warto już teraz przygotować się na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie – sprawdzić, czy posiadany sprzęt jest kompatybilny, a jeśli nie, zastanowić się nad zakupem nowego telewizora bądź zewnętrznego odbiornika DVB-T2/HEVC. W Polsce przejście na nowy standard nadawania nastąpi w czerwcu 2022 roku.

Na dzień dzisiejszy w Polsce tylko dwaj nadawcy prowadzą emisje testowe DVB-T2/HEVC. Są nimi: Telewizja Polska i TVN Grupa Discovery. Multipleks TVP obejmuje następujące kanały: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Rozrywka (podczas zbliżającego się Euro 2020 także kanał TVP 4K w ultrawysokiej rozdzielczości), natomiast multipleks TVN zawiera: Metro, TTV, TVN, TVN7 i TVN Fabuła. Wszystkie w jakości HD.

Zasięg techniczny multipleksu TVP jest znacznie większy niż multipleksu TVN. Stacje nadawcy publicznego mogą być odbierane przez około 90 proc. populacji Polski – emisja prowadzona jest z aż 49 obiektów. Z kolei TVN nadaje swoje kanały w DVB-T2 tylko z 5 obiektów.

Dodajmy, że przez kilka miesięcy, do 31 maja ub.r. testy DVB-T2/HEVC prowadził również Cyfrowy Polsat. Multipleks Polsatu zawierał stacje Polsat News i Polsat Film w jakości HD. Emisje prowadzone były z 4 obiektów: Gdańsk / Chwaszczyno, Poznań / Śrem, Katowice / Kosztowy i Warszawa / PKiN.
 

Orientacyjna mapa zasięgu MUX TVP DVB-T2, źródło: Emitel
Parametry emisji DVB-T2/HEVC (na niebiesko kanały TVP, na zielono – kanały TVN)

Zapraszamy do dzielenia się w komentarzach doświadczeniami z odbiorem DVB-T2/HEVC!

Autor , źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.