15 zł składki audiowizualnej z rachunkiem za prąd

Jak poinformował wiceminister kultury Krzysztof Czabański w rozmowie z „Onetem”, planowana opłata audiowizualna będzie wynosiła około 15 zł. Składka ta będzie uiszczana wraz z rachunkiem za prąd. Informacje na temat zmian w finansowaniu mediów publicznych są zawarte w projekcie tak zwanej dużej ustawy medialnej, która będzie gotowa do końca marca br. Ustawa zawiera też zapisy o sposobie wyłaniania władz i roli nowych mediów.

Składka audiowizualna wraz z rachunkiem za prąd

Zdecydowano już, że powszechna składka audiowizualna będzie pobierana wraz z rachunkiem za prąd, czyli będzie płacona od gospodarstwa domowego. Co z właścicielami dwóch domów? Prace nad szczegółami nadal trwają. Odrzucona zatem została propozycja Krajowej Rady i Radiofonii (KRRiT), by opłatę audiowizualną ściągać z podatkiem PIT, CIT i w systemie KRUS.

Poprawie ma ulec ściągalność opłaty za media publiczne. W momencie nieuiszczenia składki z rachunkiem za prąd, dystrybutor energii elektrycznej będzie miał obowiązek zawiadomić o tym urząd skarbowy. Obowiązujące dotychczas ulgi w opłacaniu abonamentu RTV zostaną zachowane. Obecnie z opłat za radio i telewizję zwolnione jest ok. 3 mln osób.

Zgodnie z projektem dużej ustawy medialnej, nie będzie zapowiadanej kilka miesięcy temu składki, która byłaby opłacana przez media komercyjne na rzecz mediów publicznych. Jak poinformował Czabański, takie rozwiązanie wchodziło w grę, gdyby media publiczne całkiem wycofały się z rynku reklam, a nie jest to nawet brane pod uwagę.

Przedstawiciel mniejszości sejmowej w Radzie Mediów Narodowych

Nowelizacja ustawy medialnej zawiera zapis gwarantujący miejsce w Radzie Mediów Narodowych przedstawicielowi mniejszości sejmowej, niewchodzącej do koalicji, poinformował Czabański. Rada Mediów Narodowych, powoływana na sześcioletnią kadencję i składająca się z pięciu członków, będzie organem kontroli „mediów narodowych”. Członków Rady będzie wybierać Sejm (dwóch członków), Senat (jednego) i prezydent (dwóch). Będą oni wybierani spośród osób o „znaczącym dorobku medialnym i na rzecz kultury”, zapewnił Czabański.

Będzie kadencyjność i konkursy na władze TVP i Polskiego Radia

Projekt nowej ustawy przewiduje też wprowadzenie zasad konkursowych i kadencyjności władz TVP i Polskiego Radia. Według wcześniejszych zapowiedzi, członków zarządu mediów publicznych miał samodzielnie powoływać przewodniczący rady.

źródło:Janusz Sulisz/Onet/satkurier.pl

Krupa Piotr

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy SYSTEMY ANTENOWE oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.