Jak rozbudować instalacje o mux8

Jak rozbudować instalacje o mux8 to częste pytanie kierowane do mnie po włączeniu sygnału na terenie woj. Lubelskiego. Wraz z pojawieniem się w DVB-T multipleksu 8 (mux8), w wielu przypadkach pojawił się problem doboru anteny odbiorczej. Nie omawiam sytuacji, kiedy z anteny UHF jesteśmy w stanie odbierać wszystkie dostępne sygnały na naszym terenie. Omawiam tutaj przypadki utrudnionego sygnału wynikającego ze słabego sygnału lub różnorodnej polaryzacji nadawanych sygnałów.
Dotychczas mieliśmy możliwość odbioru najczęsciej trzech mux-ów nadawanych w paśmie UHF w polaryzacji H. Ewentualnie mux1, mux2, mux3, mux4 ewentualnie mux L (lokalny).
Problem wynikł z przydzielonego pasma VHF do nadawania sygnału.
Do tego pasma służą nieco inne anteny telewizyjne. Obszerniej o tym pisałem tutaj.

Dotychczas zamontowana antena (UHF) do odbioru DVB-T może sobie nie poradzić z odbiorem mux 8. Wynika to z długości dipola zastosowanego w antenie. Oczywiście do długości dipola dobrane są długości innych elementów takich jak direktory i reflektory. Dodatkowo w zależności od nadajnika mamy często różne polaryzacje nadawanego sygnału.

dipol
Widok dipola antenowego

Wszystko zależy od modelu i typu obecnie używanej anteny oraz od siły sygnału dostępnego na tym obszarze.
Jeżeli jest to antena UHF to możliwość odbioru w/w muxa zależy od natężenia sygnału 8 muxa. Pracując w terenie na wykonawstwie i na serwisowaniu stwierdzam że w okolicach Lublina często jest to możliwe.
Jeżeli mamy zamontowaną antenę „Combo”, sytuacja wygląda bardziej obiecująco.
Ale nasi ustawodawcy znów zrobili psikusa.
Okazuje się że anteny Combo zazwyczaj pracują w obu pasmach (VHF i UHF) w tej samej polaryzacji.
A jeżeli z naszego nadajnika sygnał VHF jest nadawany w polaryzacji V (pionowej) a w paśmie UHF w H (poziomej)?
Powracamy do punktu wyjścia, czyli wszystko wówczas zależy od natężenia sygnału mux8. Możemy oczywiście poszukać anten z odwróconą polaryzacją VHF/UHF. 

 

Jakiś czas temu rozpoczęło nadawanie radio cyfrowe DAB+.
Oczywiście osoby lubiące nowinki DVB zaopatrzyły się w anteny do odbioru radia DAB+.
Ciekawostka to ta sama antena co do mux8.
Przynajmniej tutaj będziemy w stanie na jednej antenie odbierać dwa różne media (sygnały).
Haha – Niekoniecznie.
Znów mamy do czynienia z różnymi polaryzacjami. 
Taka sytuacja dotyczy np. nadajnika Lublin – Piaski.
Załóżmy że na naszym terenie sygnał ma wartości raczej słabe.
Wówczas zalecam zamontowanie dodatkowej anteny VHF z odpowiednią polaryzacją.
Jak na fotografii poniżej.

 

Jak rozbudować instalacje o mux8
Anteny od góry: radiowa FM, mux8, mux1, mux2, mux3 oraz telewizji satelitarnej

Jeżeli mamy inny układ polaryzacji, czyli np. mux1, mux2, mux3 – polaryzacja pozioma a mux8 w polaryzacji pionowej. Wówczas powinniśmy ustawić anteny w innym układzie. Pokazuję to na poniższym foto.

Montaż i ustawianie anten - instalacja zbiorcza Lublin
Anteny od góry: mux1, mux2, mux3 poniżej w polaryzacji pionowej mux8 oraz telewizji satelitarnej

Aby całkiem namieszać Wam w głowie mamy jeszcze inny wariant. Antena UHF w polaryzacji poziomej, antena VHF (mux8) w polaryzacji poziomej lecz chcemy odbierać również radio DAB+ a tutaj mamy polaryzację pionową. Taki układ polaryzacji mamy na nadajniku Lublin Piaski. Co wówczas? Sprawa się trochę komplikuje ponieważ nie mamy do dyspozycji zwrotnicy antenowej z podwójnym wejściem VHF. Jedynym rozwiązaniem jakie przychodzi mi do głowy to takie: Zastosowanie anteny Combo + antena VHF + zwrotnica antenowa

Innym trochę mniej komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch anten VHF oraz anteny UFH + zwrotnica antenowa.

 

Jeżeli to nie zadziała – wezwij instalatora (nie mylić z ludźmi z łapanki – tutaj okazać się może konieczność doświadczenia i sprzętu). Czasami więcej czasu stracimy na majsterkowanie niż zapłacimy za usługę. Chyba że lubimy pomajsterkować 🙂 To co innego.

Źródło:

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & IT. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może to Cię również zaiteresować

2 thoughts on “Jak rozbudować instalacje o mux8

  1. Do starej anteny typu Yagi do dipola pod stare zaciski dołożyłem dwa elementy w kształcie L, gdzie dłuższa część L ma 366 mm, a krótsza część L ma 50 mm. Mux 8 u mnie pracuje na częstotliwości 198,500 MHz to jest kanał 8 w polaryzacji pionowej, więc do starego dipola dołączyłem te dwa nowe elementy nazwane prze zemnie jako L pod stare zaciski, wymieniłem stary symetryzator antenowy na taki, który pracuje w kanałach 6-61. Ktoś się zapyta dlaczego taka długość nowego dipola na częstotliwość 198,500? odpowiadam, że po przeliczeniu i współczynnika skrócenia to wynika, czyli prędkość rozchodzenia się światła dzielimy przez częstotliwość itd.

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.