Domowa instalacja antenowa: 10 pytań i odpowiedzi

Autor , źródło:

Janusz Sulisz

6. Czy multiswitch jest konieczny?

Multiswitch był dotąd jakby wskaźnikiem pewnego rodzaju profesjonalizmu instalacji domowej. Teraz przy powszechności SCR/Unicable już nie jest konieczny, bo sprawę załatwia się przy pomocy szeregowo ułożonych kabli i rozgałęźników.

Mimo tego multiswitch czasami jest potrzebny i na pewno jest to rozwiązanie pewniejsze niż chałturnicze instalacje z przełącznikami DiSEqC czy nawet ręcznymi.

Multiswitch bardzo łatwo pozwala na włączenie do instalacji anten naziemnej NTC, bo prawie każdy multiswitch ma wejście dla sygnału z DVB-T. Zresztą w ten sposób można mieć na ekranie każdego telewizora w domu obraz z monitoringu i wiele innych zastosowań.

Są też multiswitche z SCR/Unicable, więc wszystko jest kwestią odpowiedniego doboru sprzętu do zaistniałej sytuacji w domu czy mieszkaniu.

7. Unicable – czy warto?

Warto, pod warunkiem, że będzie kilka najnowocześniejszych dekoderów platform lub odbiorników Linux, które w miarę prawidłowo sterują SCR/Unicable.

Jest jeszcze jedna zaleta: czasami w domu położono kiedyś kabel dobrej jakości, ale pojedynczy i ułożenie kolejnych ze względów zbyt dużej ingerencji nie wchodzi w rachubę. Wtedy wręcz zaleca się takie jej przerobienie, by wykorzystać pojedynczy kabel koncentryczny.

Ograniczeniem Unicable może być to, że trudno jest zrobić instalację na więcej satelitów. Wtedy lepiej zastosować klasyczny multiswitch 9xX (2 satelity) lub 13xX (3 satelity).

8. Nastawiam się wyłącznie na polskie stacje telewizyjne, czyli jaki wybór?

Jeśli ktoś nie ma zamiaru płacić za oglądanie polskich stacji i wystarczy mu oferta z multipleksów NTC, to wystarczy zainstalować odpowiedni wzmacniacz z tyloma wyjściami, ile będzie telewizorów. Wystarczy jedna zewnętrzna antena szerokopasmowa dla naziemnej telewizji cyfrowej i już. Nie trzeba wtedy instalować wielu kabli czy multiswitcha.

Chyba że ktoś oprócz anteny DVB-T chciałby jednak mieć antenę satelitarną i multiswitch dla tymczasowego odbioru kanałów niekodowanych (FTA), to jak najbardziej konieczna jest antena o rozmiarach, jak pisaliśmy wcześniej (od 80 cm do 120 cm).

Gdyby naszła ochota na oglądanie płatnych stacji, to wystarczy podpiąć dekoder/niezależny odbiornik i już. Oczywiście z góry należy przewidzieć sytuację pod tytułem niezależne nagrywanie jednego lub więcej programów równocześnie, bo wtedy jest potrzeba ułożenia kolejnych kabli.

9. Co jeśli potrzeba równocześnie polskich i zagranicznych stacji z różnych satelitów?

Właściwie to jest to kwestia rozpoznania, z jakiego satelity są te potrzebne kanały zagraniczne, bo polskie i tak są prawie wyłącznie z satelity Eutelsat Hot Bird. Wystarczy przejrzeć wykazy, jakie publikujemy w SAT Kurierze, by zorientować się, co gdzie jest nadawane. Jeśli jest to satelita oddalony znacznie od pozycji 13°E, to warto zainstalować dwie niezależne anteny satelitarne z konwerterami Quattro, by połączyć sygnał w multiswitchu 9xX lub nawet 13xX, gdyby trzeba było 3 satelity „zmieścić” w domowej instalacji.

Co prawda, czasami do odbioru zagranicznych stacji potrzebny jest specyficzny odbiornik satelitarny, np. z Multistream, z HEVC, z odpowiednim czytnikiem kart lub wyłącznie dedykowany dekoder platformy. Oczywiście dobrać trzeba wielkość anteny satelitarnej dla odbioru tego zagranicznego pakietu kanałów.

Często trzeba się liczyć, że odbiór zagranicznych stacji będzie tylko na jednym telewizorze, bo jest jeden dekoder bez opcji multiroom.

10. Chcę mieć odbiór kanałów UHD/4K. Czy instalacja musi być specjalna? Czy są konwertery dla 4K?

Wiele szumu jest wokół 4K, ale od razu uprzedzamy, że nie ma konwerterów dla odbioru Ultra HD czy 4K – to tylko reklamowa bujda – tak jak kiedyś była dla… Full HD! Owszem jakość konwerterów jest ważna, ale ze względu na zakłócenia LTE i inne. Nie ma anten 4K, ani też kabli koncentrycznych 4K.

Istotne jest posiadanie telewizora 4K, który ma tuner satelitarny z kieszenią na moduły CI+ i potrafi bezpośrednio sobie poradzić z odbiorem. Nie wszystkie telewizory w domu muszą być UHD – telewizor 32 cale w kuchni, a u dzieci 42 cale, który kiedyś był w salonie – zwykle tak to wygląda po jakimś czasie.

Można też mieć dedykowany dekoder np. 4K UltraBOX+ od nc+. Wielu, mimo posiadania wewnętrznego tunera satelitarnego w telewizorze 4K, woli mieć bardzo uniwersalny, niezależny odbiornik 4K na Linuksie, który można sobie konfigurować dość dowolnie: Combo, różne najnowsze głowice tunera, odbiór z wielu satelitów, itd. Takie odbiorniki można łączyć po domowej lub zewnętrznej sieci, co daje jeszcze większe możliwości. Nie ma też znaczenia łączenie w domowej sieci linuksowych tunerów HD z UHD, bo to tylko kwestia jakiej rozdzielczości telewizor jest w danym pomieszczeniu.

To już wyższa sztuka, ale domowe instalacje oparte o różne tunery HD/UHD na Linuksie połączone ze sobą po kablu koncentrycznym i po skrętce są coraz bardziej popularne.

satkurier.pl

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Dodaj komentarz do strony

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.