Zabierz dziecku tablet i smartfona, wyłącz telewizor. Zalecenia WHO

Autor , źródło:

national-geographic.pl, The New York Times

Chodzi o dzieci do pięciu lat. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekonuje, że ludzie w pierwszym roku życia nie powinni być w ogóle wystawiani na działanie ekranów, a w wieku 2-4 lata mieć maksymalnie jedną godzinę dziennie „czasu siedzącego”.

Zabierz dziecku tablet i smartfona, wyłącz telewizor. Zalecenia WHO
Zabierz dziecku tablet i smartfona, wyłącz telewizor. Zalecenia WHO

Efektem ograniczeń ma być poprawiona koncentracja i zdrowsza dorosłość, jak przekonują eksperci agencji. Brak monitorów to jednak nie wszystko. Dzieci do piątego roku życia powinny więcej ćwiczyć i więcej spać. W przyszłości ma się to przełożyć na mniejsze zagrożenie otyłością oraz chorobami.

  • Wczesne dzieciństwo to okres wzmożonego rozwoju i czas gdy schematy rodzinnego stylu życia mogą pomóc w poprawie zdrowia – napisał w oświadczeniu dołączonym do nowych wytycznych dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Czas przed ekranem, bo taką kategorią posługuje się WHO, to potraktowane łącznie korzystanie ze smartfonów, tabletów, konsol, telewizorów i komputerów. Wciąż posiadamy mało informacji o tym jak przekłada się on na zagrożenia dla dzieciaków.

Amerykański The National Institutes of Health wydał aż 300 milionów dolarów na badanie o nazwie A.B.C.D. Study (skrót od Adolescent Brain Cognitive Development – Rozwój Poznawczy Dorastającego Mózgu). Będzie ono monitorować dzieci w wieku 9-10 i śledzić ich rozwój aż do dorosłości. Wśród wielu badanych czynników i cech będzie także czas przed ekranami.

W 2016 roku Amerykańska Akademia Pediatrów (AAP) wydała swoje rekomendacje w tej sprawie. Jest tam zakaz korzystania z urządzeń z ekranami dla dzieci do 18 miesięcy. Dopuszczalne są jedynie rozmowy video. Dzieci w wieku 18-24 miesięcy powinny mieć kontakt tylko z „programami wysokiej jakości (dobieranymi przez rodziców), a w wieku 2-5 lat spędzać przed monitorami do godziny dziennie.

 

Autor tych wytycznych, dr David Hill pisał, że nie ma żadnych znanych korzyści dla dzieci poniżej 18 miesięcy wynikających z obcowania z monitorami. Dodał także, że technologia rozwija się znacznie szybciej niż badania naukowe nad konsekwencjami dla młodych mózgów. Oceniając wytyczne WHO podkreśla, że to dobre wyjście.

  • Wprowadza zapobiegawczą zasadę: ”jeśli nie wiemy, że coś jest dobre, a istnieją powody by uważać, że jest złe – po co to robić?” – przekonuje i dodaje, że AAP pracuje nad nowymi wytycznymi.

  • Poprawiając fizyczną aktywność, zmniejszając czas siedzący i zapewniając dobry sen u małych dzieci poprawimy ich zdrowie fizyczne i psychiczne, samopoczucie oraz będziemy w stanie zapobiegać otyłości oraz związanym z nią chorobom w wieku dorosłym – dodaje dr Fiona Bull z WHO, która przewodniczyła zespołowi ekspertów stojącym za wytycznymi.

Inne ciekawe zapisy to zalecenie by dzieci poniżej 5 roku życia nie były przypinane pasami, sadzane na wysokich krzesłach lub unieruchomione na plecach dłużej niż godzinę. Te w wieku 1-5 lat powinny codziennie 3 godziny spędzać aktywnie i spać przez co najmniej 10 godzin w nocy.

Według danych WHO liczba ludzi otyłych na naszej planecie od 1974 uległa potrojeniu. Otyłość dzieci to już nie tylko problem najbogatszych państw. Lekarze notują coraz więcej jej przypadków w krajach rozwijających się w Azji oraz Afryce.

Corocznie ze względu na brak odpowiedniej fizycznej aktywności umiera około 5 milionów ludzi.

Źródło: The New York Times

Krupa Piotr

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy SYSTEMY ANTENOWE oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

You May Also Like

Dodaj komentarz do strony

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.