250 zł dofinansowania na zakup telewizora DVB-T2/HEVC

Rada Ministrów przyjęła 15 marca br. nowelizację ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC, przedłożonej przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Janusza Cieszyńskiego. Przewiduje ona wyższą kwotę dofinansowania dla telewizorów – 250 zł. Wysokość świadczenia dla dekoderów (zewnętrznych odbiorników) pozostałaby bez zmian – 100 zł. 16 marca projekt ustawy wpłynął do Sejmu i od razu skierowano go do pierwszego czytania w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Termin przedstawienia sprawozdania upłynie 22 marca br.

250 zł dofinansowania na zakup telewizora DVB-T2/HEVC
250 zł dofinansowania na zakup telewizora DVB-T2/HEVC

Dotychczas przyjęta ustawa przewiduje dofinansowanie zakupu sprzętu umożliwiającego odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC – telewizora lub dekodera, który można podłączyć do starszego typu telewizorów.

Minister Janusz Cieszyński zapewnia, że każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je.
 

– Nasza propozycja to nie świadczenie socjalne, a uczciwa rekompensata za utratę możliwości korzystania z zakupionego sprzętu. Chcemy zrekompensować wydatek tym, którzy dalej chcą odbierać bezpłatną naziemną telewizję cyfrową – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM.

Wyższa kwota dofinansowania zakupu telewizora

Nowelizacja ma być odpowiedzią na pojawiające się głosy, że zaproponowana przez Senat kwota dofinansowania telewizora jest niewystarczająca. Dlatego ustanowione mają zostać dwa rodzaje dofinansowania – 250 zł dla telewizorów oraz 100 zł dla dekoderów.

Około 30 proc. polskich gospodarstw domowych (ok. 4,44 mln) odbiera telewizję wyłącznie w sposób naziemny. Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że 1,8 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiana systemu na DVB-T2/HEVC będzie wiązała się dla nich z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowelizacja ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej spowodowana jest koniecznością doprecyzowania ustawy w kwestii ustalenia osób uprawnionych do uzyskania wsparcia w zakresie przyznania świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego.

W wyniku zmian, maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących skutkiem finansowym wejścia w życie ustawy w 2022 roku, miałby wynieść 620,5 mln zł zamiast dotychczas szacowanej kwoty 280 mln zł.

Ponadto wprost wskazano, że nie ma możliwości wykorzystania dofinansowania na zakup dekodera oferowanego w pakiecie z abonamentem na usługę telewizji kablowej lub satelitarnej. Celem tej zmiany jest wyłączenie z dofinansowania tych ofert, których celem nie jest wymiana odbiornika tylko dofinansowanie usługi.

Tak jak dotychczas dofinansowanie będzie przysługiwało na wniosek jednej osobie w ramach gospodarstwa domowego.

Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem Poczty Polskiej. Umożliwi to uzyskanie świadczenia także przez osoby z ograniczonym dostępem do usług cyfrowych.

W odpowiedzi na złożony wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres e-mail lub w postaci wydruku – w przypadku wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Przyznany kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe.

Program będzie realizowany do końca 2022 roku.

Autor , źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.