Czy nc+ wprowadzi parowanie kart Seca?

Od końca lipca br. do redakcji docierały pierwsze informacje od czytelników, którzy korzystali z kart platformy nc+ we własnych niededykowanych odbiornikach satelitarnych i modułach CAM typu AstonCrypt czy AlphaCrypt, że nagle bez żadnego powodu karty te przestawały działać. Jak na razie przypadki są nieliczne, ale po analizie mamy złe wiadomości – to nie awaria,nc+ zaczęła utrudniać korzystanie z samych kart poza własnymi dekoderami!

Czy nc+ wprowadzi parowanie kart Seca?
Czy nc+ wprowadzi parowanie kart Seca?

CO SIĘ DZIEJE?

Aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania przed publikacją newsa przeprowadziliśmy szereg analiz, także dzięki możliwości zbadania jednej z takich kart.

Od strony technicznej karty po byłej Cyfrze+ (istnieją dwie wersje – CY01 i CY02) od dość dawna funkcjonowały w systemie Nagra MA, ale z opcjonalnym wykorzystaniem tunelowania przez struktury starego systemu Seca MediaGuard (ProvID: 0x000068). Pozwalało to na zachowanie kompatybilności zarówno ze starszymi modelami dekoderów operatora, jak i też – właśnie to umożliwiało działanie kart bezpośrednio w odbiornikach mających tzw. czytniki uniwersalne (MCAS/UCAS, w przypadku tunerów linuksowych np. oscam).

Upraszczając: system Nagra MA opakowano w komunikację Seca. I tak to wyglądało od wielu lat.

Operator najwyraźniej uznał, że nie ma już potrzeby dalszego utrzymywania tej kompatybilności. Od listopada 2016 nc+ prowadziło akcję wymiany dekoderów Philips – jednych z najstarszych modeli HD, które – jak się okazało – także kompatybilne nie są. Platforma ostrzegała, że stracą wsparcie z końcem maja 2017.

Wybrane karty otrzymują drogą satelitarną instrukcje usuwające cały zestaw dostawców Seca znajdujących się dotychczas na kartach (były to: 0x000000, 0x000068 i 0x000065) oraz kasuje także PBM – wartość na karcie Seca wskazującą, jaki mamy pakiet, jest ona używana przy deszyfrowaniu, by potwierdzić na poziomie karty, że mamy uprawnienia do oglądania.

Zamiast tego na karcie zgłasza się tylko jeden dostawca 0x00FEDC, z wymazanym – zerowym PBM. Jako że na satelicie kanały nie mają takiego dostawcy, a cały czas starego 0x000068 – karty przestają komunikować się z odbiornikami i modułami CAM. Są one nadal aktywne, mają uprawnienia, ale nie są w stanie porozumiewać się z odbiornikiem niezależnym, ani modułem CAM z uwagi na różnice między dostawcą na satelicie, a tym na karcie.

Jeśli taka zmodyfikowana karta znajdzie się w oryginalnym dekoderze (np. wifibox+) – przełącza się na czysty Nagra MA z ProvID 0x1813. Przy czym tu uwaga – jak udało się przetestować – karta nie jest parowana na sztywno z konkretnym dekoderem – uruchamia się w każdym nowszym modelu dekodera nc+ i działa „od ręki”.

Na niektórych urządzeniach przed zmianą karta identyfikuje się w odbiornikach wskazujących system CA jako „SECA”, po zmianie widać ją jako „NAGRA”. Umieszczając ją np. w dekoderze PVR BOX+ (Pace HD PVR) karta wraca do trybu SECA, ale nadal z uwagi na wspomniane wcześniej usunięcie dostawcy 0x000068 nie pozwala na deszyfrowanie czegokolwiek, nawet po próbie ponowienia uprawnień.

Co istotne – cały proces jest realizowany przez coś, co można nazwać zwykłą aktualizacją, nie ma wymiany kart, nie wygląda, aby miała nastąpić, jeśli zabezpieczenie będzie skuteczne. Dotyczy tylko kart, które funkcjonowały z tunelem Seca MediaGuard, nie Conax.

Poniżej wygląd kart, o których mowa i które są dotknięte zmianami.
 

Karty nc+ CY01 (Cameleon)
Karty nc+ CY01 (Cameleon)

 

Karty nc+ CY02 (Cameleon)
Karty nc+ CY02 (Cameleon)

Czy nc+ wprowadzi parowanie kart Seca?

KOGO TO DOTYCZY?

Przede wszystkim skromna ilość takich przypadków – póki co liczona raczej w dziesiątkach (może setkach, biorąc pod uwagę, że nie każdy korzysta z własnego odbiornika) wskazuje, że (jeszcze!) nie jest to masowa akcja, może bardziej sondowanie rynku lub rozbicie tego procesu na dłuższy czas, aby nie obciążyć infolinii i punktów APS. Ma jednak miejsce – redakcja otrzymała od jednego z czytelników taką kartę z prośbą o jej zbadanie i określenie przyczyny braku działania w jednym z popularnych odbiorników satelitarnych.

 

Poza tym, obejmuje tylko tych, którzy mają dekodery od nc+ na umowach – w końcu trudno się spodziewać, aby operator usuwał jedyną drogę korzystania z oferty osobom, które nie mają żadnych dekoderów, więc nawet nie mają gdzie karty umieścić.

Co bardzo ważne, wstępne ustalenia wskazują, że aktualizacja do kart trafia do abonentów:

  • z dekoderami Philips, które zgodziły się na jego wymianę lub zmiany na umowie przy kontakcie z infolinią od czerwca/lipca br. (przypuszczalnie takich osób może być sporo, gdyż nieświadomi zagrożenia zgadzali się dla tzw. świętego spokoju, planując wrzucenie nowego dekodera do szafy);
  • z nowymi/przedłużonymi umowami (~3 miesiące), które otrzymały bieżące modele dekoderów od nc+;
  • korzystających z usługi Multiroom, które otrzymały niezależne karty tzw. Cameleon (pokazane na foto wyżej) przy zestawie składającym się z dekoderów Wifi Premiumbox+ i wifibox+ (tu operator ostrzegł, że będą wprowadzone dodatkowe zabezpieczenia, szczegóły dalej).

W każdej z wyżej wymienionych sytuacji nie są to wszyscy – są raporty od klientów, którym jak na razie karty działają zarówno w przypadku Multiroom jak i wymiany Philipsów.

Problemy mogą mieć też osoby, które kupowały same karty od pośredników, różne prepaid, gdyż nie wiadomo, w jaki sposób umowy były regulowane u operatora – jeśli także były wydawane z dekoderami, a te dekodery pośrednik „upłynniał” – to nie dość, że karta zgaśnie, to nie będzie do czego jej włożyć (podobnie jeśli ktoś sam z własnej inicjatywy pozbył się dekodera operatora, choć nie powinien tego robić). Tu w razie problemów można się kontaktować w zasadzie wyłącznie ze sprzedawcą celem ustalenia, jaki jest dokładnie stan prawny posiadanej karty, gdyż samo nc+ bezpośrednio takich ofert nie miało. 

KOMENTARZ ZE STRONY NC+

Początkowo jedyna oficjalna informacja dotyczyła usługi Multiroom.

Tu nc+ przesłało komunikat do autoryzowanych punktów sprzedaży:

27 lipca wprowadzone zostaje zabezpieczenia w usłudze Multiroom dla części Klientów posiadających dwie niezależne karty Cameleon z dekoderami wifi Premiumbox+ (główny) oraz wifiBOX+ (dodatkowy).

Zmiana spowoduje włączenie funkcjonalności kontroli odległości sprzętu, co w rezultacie będzie wymagało połączenia dekoderów w sieć kablem lub poprzez WIFI. Dodatkowo dekodery wifi Premiumbox+ oraz wifiBOX+ są kompatybilne z funkcją CARDSWAP, która umożliwia czasowe (7 dni lub do wyłączenia prądu) odblokowanie dekodera dodatkowego za pomocą karty dostępowej dekodera głównego (bez łączenia po LAN/WiFi).

Tu operator ostrzegł APS-y pod koniec lipca, że dekodery u klientów muszą się widzieć w ramach sieci lokalnej, same użycie oryginalnego dekodera to za mało – to bat na osoby, które korzystały z kart w różnych lokalizacjach, w regulaminie usługi Multiroom Standard od początku był stosowny zapis – pkt. 5 i 6 w Rozdziale II, choć niektórzy klienci traktowali go dość frywolnie…

Jako że nie wyjaśniało to jednak innych przypadków, głównie kart z dekoderów Philips – redakcja SAT Kuriera poprosiła o oficjalny komentarz operatora. 

Otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź od rzecznik prasowej Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej:

W ostatnim czasie platforma nc+ prowadziła działania na najstarszych dekoderach będących w użytkowaniu klientów platformy, które miały na celu podniesienie poziomu zabezpieczeń nadawanego sygnału, tak aby był on zgodny z umowami z dostawcami treści. W ramach tych działań, platforma nc+ prowadziła wiele pro konsumenckich akcji informacyjnych skierowanych do użytkowników najstarszych dekoderów, umożliwiając jednocześnie bezpłatną wymianę użytkowanego przez abonentów sprzętu na nowy. 

Równocześnie platforma nc+ prowadzi prace techniczne mające na celu spowodowanie prawidłowego, zgodnego ze szczegółowymi warunkami udostępniania opcji dodatkowej Multiroom oraz umowami z dostawcami treści, korzystania przez abonentów z opcji dodatkowej Multiroom.

Dodatkowo nieoficjalnie od innej osoby zaangażowanej w tę kwestię usłyszeliśmy, iż nie powinno być to zaskoczeniem, gdyż system Seca MediaGuard jest stopniowo wycofywany od dwóch lat, a sam system został przejęty przez Nagrę… 14 lat temu. Przez ten czas rynek płatnej telewizji zmienił się diametralnie, w zasadzie żaden z dużych operatorów na świecie nie oferuje już samych kart ze względów bezpieczeństwa i kompatybilności.

Nie skomentowano jednak – ani oficjalnie, ani nieoficjalnie – jak cały proces miałby przebiegać, czy będą nim objęci wszyscy posiadacze kart Cameleon (a jeśli ktoś nie ma dekodera na umowie?), od czego zależy, że ktoś wpada w pulę przełączaną, a inne osoby nie i jak szybko cała akcja będzie realizowana. Wiele osób wstrzymuje się z tego względu z ew. przedłużaniem umowy nie wiedząc, czy nadal będzie mogło korzystać z własnego sprzętu i samej karty.

Redakcja nadal próbuje ustalić, jak wiele kart jest obecnie przełączonych i jak ten proces będzie przebiegał.

CZY DA SIĘ TEGO UNIKNĄĆ?

Nie. Wstępnie wygląda na to, że nawet próby blokowania wybranych instrukcji EMM na kartę i tak nie pomogą. Nie ma też znaczenia, jaki posiada się odbiornik – to samo będzie i na tańszych Fergusonach Ariva i na drogich Vu+ Ultimo 4K i na modułach CAM innych niż oryginalne CAM CI+ od nc+. Tu ważna uwaga – karty przestają działać także na sprzęcie samej nc+: w najstarszych oryginalnych modułach CAM po byłej Cyfrze+ (z ciemnoniebieskimi nalepkami) oraz na dekoderach Philips, które od maja br. straciły wsparcie nc+ i powinny zostać wymienione. Ale o wymianie najstarszych modułów CAM nie ma informacji.

W przypadku posiadania jakiegokolwiek modelu dekodera nc+ przy kontakcie ze strony infolinii „szanse na przetrwanie” z własnym odbiornikiem może zwiększać odmowa wymiany dekodera oraz nie wprowadzanie żadnych zmian na umowie – na bazie przypadków dotychczas zgłoszonych do redakcji istnieją poważne podejrzenia, że to może przyśpieszyć znalezienie się na liście operatora do wyłączenia Seca z karty.

Możemy dodać, że problemy na razie nie powinny obejmować posiadaczy dekoderów Pace HD PVR, gdyż te nie współpracują z kartami po przełączeniu na aktualnej wersji oprogramowania 159i, co oznacza, że abonent mając Pace na umowie nie powinien znaleźć się w gronie do przełączenia. Idąc dalej – należy nie zgadzać się na wymianę Pace. Ale to ochrona do czasu, gdyż nowe Pace PVR są już wydawane z kartami Cayman i mają nowsze oprogramowanie 163. W przyszłości może dojść do aktualizacji OTA…

Uczulamy, że sami pracownicy infolinii nc+ wydają się o temacie nic nie wiedzieć (lub przynajmniej nie znać szczegółów technicznych), co za tym idzie – nie mają na to wpływu oraz nie ma sensu jakieś polemizowanie z nimi w tym zakresie.

CO ROBIĆ, BY ZNÓW KORZYSTAĆ Z PRZEŁĄCZONEJ KARTY?

Niestety w większości przypadków nic nie można zrobić. Przynajmniej na tę chwilę osoby posiadające własne dekodery, których karty nagle przestaną w nich działać – jeśli upewnią się, że to nie problem z samym odbiornikiem lub uprawnieniami – muszą przeprosić się z dekoderami operatora i uruchomić je, by dalej korzystać z oferty.

Redakcja SAT Kuriera potwierdziła tylko jeden pewny ratunek, ale w zasadzie jest to nie do zdobycia – w 2012 roku CYFRA+ oferowała przez jakiś czas moduł CAM CI+ z szarymi naklejkami. W tych CAM-ach karty działają! Jest to jedyne urządzenie, w którym karta działa poza dekoderami oryginalnymi, co oznacza, że taki CAM jest jedyną metodą, żeby chociaż kartę uruchomić w np. TV z gniazdami CI+. Tylko że tych modułów nie ma w sprzedaży od dość dawna i nie zauważyliśmy ich obecności nawet na rynku wtórnym.
 

Wygląd CAM CI+, w którym karta po zmianach uruchamia się i działa
Wygląd CAM CI+, w którym karta po zmianach uruchamia się i działa

Wraz ze stopniowym wzrostem takich przypadków coraz więcej osób szuka rozwiązań, szczególnie dla odbiorników linuksowych, spoglądając w kierunku operatorów zagranicznych, którzy różne modyfikacje Nagra MA mają w użyciu. Na publicznych forach prowadzone są dyskusje, czy da się jakoś zainicjalizować kartę, by móc oglądać ofertę z legalnie opłacanej karty już po modyfikacji nadal używając własnego odbiornika.

Niewykluczone, że pojawi się jakaś modyfikacja przynajmniej dla odbiorników linuksowych, gdyż choć karta jest zmieniana – Seca nie jest z niej całkowicie usuwana. Na forach w sieci dyskutujący już zdążyli ustalić, że przypuszczalnie poprawnie odpowiada ona na zapytania przesłane ręcznie. Nie oznacza to jednak, że załatwi to wszystko, bo nawet dostosowanie czytnika musi także uwzględniać problem z przesyłaniem uprawnień na kartę (czyli poza ECM – także instrukcje EMM).

Z uwagi na niewielką ilość zablokowanych kart, nie ma też na razie dużej grupy osób poszukujących rozwiązania.

Problem wydaje się rozbijać technicznie o dwie kwestie – zmieniony identyfikator dostawcy (provider), co można ominąć mapowaniem dostawcy w oscam, ale dochodzi także brak informacji o uprawnieniach na karcie i PBM, co sprawia, że i tak karta nie jest odpytywana o dostęp.

Co ciekawe ratunkiem może być także obecność aktywnej bardzo mało popularnej opcji/pakietu France TV, która pochodzi jeszcze z czasów Cyfry+. Jest to dostęp do kilku francuskich kanałów: France 2 HD, France 3, France 4, France 5 i France Ô w cenie 10 zł miesięcznie. Wynika to z faktu, że kanały te z jakiegoś powodu nie pracują (jeszcze?) z CAID 0x1813 i karta musi działać „po staremu”. Ale nie jest łatwo aktywować ją – APS nie mają tej możliwości, a na infolinii konsultanci przeważnie odmawiają (o ile w ogóle wiedzą o jej istnieniu – zależy od doświadczenia konsultanta).

Zastrzec także trzeba, że nawet jeśli teraz faktycznie tak jest, to w każdej chwili może się to zmienić, paczka France TV ruszy z identyfikatora 0x1813 a karta i tak zostanie przełączona, to płacić za opcję trzeba będzie…

CZY MOŻNA WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ?

Zdania są podzielone, ale uważamy, że nie można tej zmiany wykorzystywać do próby wypowiedzenia umowy z operatorem, gdyż regulamin świadczenia usług nc+ od dość dawna (przynajmniej od 22 grudnia 2014) posiada stosowne zastrzeżenia, a przedłużenie umowy sprowadza się do akceptacji bieżącej wersji regulaminu. Są one zawarte w części „Szczegółowe Warunki korzystania z usług na Sprzęcie własnym Abonenta z dnia 22.12.2014 r.”, m.in.:
 

Rozdział II. Zasady korzystania z usług na Sprzęcie własnym Abonenta

1.  Dostawca usług, w przypadku udostępnienia usług, do których odbioru może być wykorzystana Karta dekodująca niesparowana ze Sprzętem własnym Abonenta, udostępnia Abonentowi Kartę dekodującą w ofertach skierowanych do Abonentów ze Sprzętem własnym Abonenta. Karta działa prawidłowo wyłącznie w Sprzęcie, którego aktualna lista dostępna jest u Autoryzowanych Przedstawicieli, w Biurze Obsługi Klienta. Abonent zobowiązuje się używać Karty dekodującej w sposób określony w Umowie, Regulaminie, Cenniku, niniejszych Szczegółowych Warunkach, odrębnych Szczegółowych Warunkach, Warunkach Promocji oraz odpowiadający właściwościom Karty dekodującej i jej przeznaczeniu. Do Karty dekodującej stosuje się odpowiednio postanowienia Regulaminu dotyczące Sprzętu, nie stosuje się natomiast postanowień dotyczących Czynszu Najmu.

2.  Dostawca usług nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe funkcjonowanie Sprzętu własnego Abonenta. Dostawca usług nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości odbioru lub wadliwy odbiór przez Abonenta usług z przyczyn wynikających z właściwości użytkowanego przez Abonenta Sprzętu własnego.

3.  Dostawca usług nie jest zobowiązany do wymiany lub naprawy Sprzętu własnego Abonenta.

4.  W trakcie trwania Umowy Abonent, który nie ma wymagalnych długów wynikających z Umowy, może żądać raz na 12 miesięcy obowiązywania Umowy zmiany zasad świadczenia usług przez Dostawcę usług w zakresie Sprzętu własnego Abonenta, o ile będzie to przewidziane w ofercie Dostawcy usług.

5.  Żądanie zmiany zasad świadczenia usług, o którym mowa w ust. 4 niniejszego Rozdziału, może polegać na:
1)  udostępnieniu Abonentowi używającemu wyłącznie Karty dekodującej Sprzętu. Sprzęt będzie oddany Abonentowi w najem bądź w innej formie prawnej, na zasadach określonych w Umowie, Szczegółowych Warunkach, Warunkach Promocji;
2) umożliwieniu Abonentowi, używającemu Sprzęt na zasadach określonych w Umowie, używania Sprzętu własnego Abonenta przy użyciu Karty dekodującej, na zasadach określonych w niniejszych Szczegółowych Warunkach, odrębnych Szczegółowych Warunkach, Warunkach Promocji, pod warunkiem wcześniejszego zwrotu Sprzętu Dostawcy usług.

6.  W wypadku opisanym w ust. 5 pkt 1 powyżej Abonent zobowiązany jest do odbioru Sprzętu od Autoryzowanego Przedstawiciela.

Oraz dodatkowo w głównej części regulaminu świadczenia usług:
 

Rozdział VIII. Udostępnienie Sprzętu

1. Korzystanie z usług może odbywać się przy użyciu Sprzętu (lub także Zestawu antenowego) udostępnianego Abonentom przez Dostawcę usług na czas korzystania z usług w jakiejkolwiek formie prawnej bądź przy użyciu Sprzętu własnego Abonenta spełniającego wymagania techniczne Dostawcy usług. Zasadą jest korzystanie z jednego Dekodera i jednego Odbiornika dla jednej Umowy, z zastrzeżeniem przypadków, gdy Abonent korzysta z Opcji dodatkowych umożliwiających korzystanie z więcej niż jednego Dekodera/Odbiornika, chyba że co innego wynika ze Szczegółowych Warunków, Warunków Promocji. Korzystanie z usług Dostawcy usług przy użyciu Sprzętu własnego Abonenta spełniającego wymagania techniczne Dostawcy usług może odbywać się wtedy, gdy Dostawca usług udostępnia ofertę przewidującą możliwość wykorzystywania Sprzętu własnego Abonenta.

2. Szczegółowe zasady korzystania ze Sprzętu/Sprzętu własnego Abonenta oraz zasady obsługi serwisowej Sprzętu/Sprzętu własnego Abonenta określone są w Szczegółowych Warunkach, Warunkach Promocji.

3. Dostawca usług zastrzega sobie prawo do wymiany Karty dekodującej na nową oraz do przeprowadzania aktualizacji oprogramowania Sprzętu/Sprzętu własnego Abonenta w każdym czasie, w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa systemu kodowania sygnałów lub innych przyczyn technicznych, organizacyjnych lub prawnych uniemożliwiających świadczenie usług. O wymianie Karty dekodującej Dostawca usług każdorazowo poinformuje Abonenta.

Aczkolwiek oczywiście próbować można – tak jak jest to w przypadku rebrandingu kanałów czasami przy wystarczającej determinacji ze strony abonenta i wytoczeniu ciężkich dział – operator nie chcąc wikłać się w poważniejszy spór, może odpuścić. Ale nie polecamy tej drogi. W przypadku niepowodzenia ryzykiem, jest konieczność uiszczenia kary umownej za przedterminowe zerwanie umowy – zwykle w kwocie różnicy między opłatami promocyjnymi, a cennikiem bazowym, co bywa dotkliwe zwłaszcza na początku umowy (duża kwota).

SKUTKI FATALNE DLA SAMEJ NC+?

W momencie, gdy nc+ dość poważnie „oberwała”, tracąc sporo praw do transmisji piłkarskich na rzecz Eleven Sports i ostatnio także Polsatu, dodatkowe komplikowanie życia abonentom, szczególnie tym zamożniejszym, którzy zdecydowali się na własny sprzęt o większych możliwościach, niejednokrotnie dość drogi (np. modele Vu+ 4K) – wydaje się niezbyt mądrym pomysłem.

Ale musimy też zastrzec, że nc+ boryka się jednocześnie z procederem nielegalnego udostępniania sygnału – zarówno w ramach zyskujących na popularności pirackich usługach IPTV, jak i poprzez dzielenie kart, tzw. cardsharingu (co jednak zostało nieco ograniczone z poziomu Seca/Nagra, gdy wdrożono, przynajmniej dla części abonentów tzw. licznik zapytań na kartę).

W pewnym momencie dodając do tego handel kartami operatora poza granicą kraju (za co podobno kilka byłych już APS w Polsce ma kłopoty, oficjalnie regulamin zastrzega, że „Korzystanie z usług dopuszczalne jest jedynie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.”) nc+ otrzymała karę – czasowy zakaz transmisji rozgrywanych o 16:00 sobotnich spotkań angielskiej Premier League.

W efekcie operator platformy nc+ jest zmuszony do poprawy stopnia zabezpieczeń. Ale robienie tego kosztem legalnych i płacących abonament klientów, zamiast namierzania i ścigania piratów może doprowadzić do kolejnego uszczuplenia bazy abonentów i to w szczególności tych bardziej premium, których było stać na własne odbiorniki.

Czy zyska na tym Cyfrowy Polsat?
No cóż – jeśli ktoś chce korzystać z oferty na własnym sprzęcie, to też niekoniecznie, bo Cyfrowy Polsat samych kart nie oferuje, a dostępność modułów CAM wydaje się cały czas dość skromna (w tym np. brak CAM na prepaid). A oferta DVB-T dla klientów premium raczej też nie będzie rozwiązaniem (brak treści premium). Dlatego tak naprawdę trudno przewidzieć, jak zachowają się abonenci nc+ postawieni pod ścianą. Część może doczeka do końca umowy i złoży wypowiedzenie choćby na złość, inni to przełkną kosztem zachowania dostępu do oferty i przesiądą się na dekodery operatora lub spróbują uzyskać moduł CAM (o ile mają sprzęt zgodny z CI+).

Straci pewnie wolny rynek odbiorników satelitarnych – tunery z uniwersalnymi czytnikami kart będą już niemal nieprzydatne, zostanie Smart HD+ (mówi się, że dystrybucja kart zostanie za jakiś czas zakończona, nie jest to tożsame z końcem oferty, ale budzi obawy) i np. karty erotyczne, ale jak ktoś oglądał Canal+ Sport HD, to niekoniecznie może być zainteresowany Hustler HD…

Wzrośnie być może znaczenie urządzeń z gniazdami na moduły CAM, ale z zastrzeżeniem, że nie wszystkich – operatorzy oferują teraz moduły CI+, więc odbiorniki wspierające tylko CI nie będą tu wystarczające. Z samą obsługą CI+ nawet w tunerach hipotetycznie to wspierających też bywa różnie… Te kłopoty mogą zrazić klientów do własnego sprzętu, choć często jest on o wiele wygodniejszy i ma większe możliwości.

Mimo wszystko będzie to cios w posiadaczy własnego sprzętu, poza odbiornikami z czytnikami także TV z tunerami satelitarnymi i modułami AstonCrypt, AlphaCrypt czy Panaccess i im podobnym.

Zastrzegamy, że na razie informacje są bardzo wstępne, cały czas kart, które objęła zmiana, jest niewiele. Operator nc+ nie poinformował oficjalnie o żadnych zmianach w tym zakresie poza komunikatem dotyczącym kart wykorzystywanych w usłudze Multiroom i teraz prezentowanym komunikatem rzecznik prasowej nc+.

Zapraszamy czytelników do kontaktu redakcja SAT Kuriera, którzy zostali dotknięci problemem.

W szczególności znaczenie może mieć:

  • czy na umowie był wydany dekoder i jeśli tak – to jaki model?
  • czy zanim doszło do blokady – był kontakt ze strony infolinii i co dokładnie operator proponował?
Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.