Unicable, SCR, dCSS krok po kroku; cz. III

Kontynuujemy zagadnienie instalacji jednokablowych (zobacz pierwszą i drugą cześć poradnika). W poprzednich częściach tego artykułu opisaliśmy założenia techniczne oraz dokonaliśmy przeglądu dekoderów polskich platform cyfrowych i odbiorników satelitarnych z wolnego rynku. Teraz przyszedł czas na przykłady instalacji oraz ich diagnozowanie. 

Unicable, SCR, dCSS krok po kroku; cz. III
Unicable, SCR, dCSS krok po kroku; cz. III

ERRATA

Zanim przejdziemy do ostatniej części tekstu, chcemy przekazać istotną informację, która ma znaczenie dla kwestii związanych z instalacjami jednokablowymi, opisywanymi w poprzednich częściach. 5 czerwca platforma nc+ udostępniła aktualizację oprogramowania dekodera 4K UltraBOX+. Nowa wersja rozszerzyła możliwości konfiguracyjne urządzenia. W pierwszej części w wydaniu 3-4/2018 zwracaliśmy uwagę, że możliwe jest ustawienie tylko pierwszych ośmiu kanałów User Band. Po aktualizacji można już definiować pełny zakres do 32 kanałów UB, co ułatwi instalacje tego typu, pozwoli na łączenie dekoderów Multiroom także korzystając z technologii jednokablowej, bez potrzeby ograniczania możliwości 4K UltraBOX+ oraz umożliwi wygodne dodawanie tego modelu do instalacji z innymi urządzeniami bez zmian konfiguracji.

W ten sposób 4K UltraBOX+ zyskał pełną konfigurowalność dla instalacji jednokablowych, której dotychczas mu brakowało, ale zarazem sprawiło to, że część z uwag związanych z łączeniem urządzeń, zawartych w wydaniu 3-4/2018 zdezaktualizowało się – jest prościej.

Po zmianach dekoder 4K UltraBOX+ umożliwia ręczną edycję częstotliwości dowolnego kanału UB z zakresu 1-32 i włączenie dowolnej kombinacji kanałów UB. Wobec tego po zmianach nie trzeba już na siłę rezerwować dla tego modelu kanałów 1-8, przy Unicable II można wykorzystać dowolnych i jedyne, na co trzeba zwracać uwagę, to aby były to unikalne kanały, niepowtarzające się i nie używane przez żaden inny sprzęt w instalacji. Przykładowo jeśli zepniemy 4K UltraBOX+ z dekoderem Evobox PVR od Cyfrowego Polsatu, to wskazując z Evobox PVR ustawienie Evobox 1 – zajęte są kanały 5-12, zatem w 4K UltraBOX+ można wskazać dowolne inne, z pominięciem tych zajętych.

Nie trzeba martwić się, że zajęte są kanały 5-8, na co poprzednio zwracaliśmy uwagę – po aktualizacji oprogramowania 4K UltraBOX+ przestaje to mieć znaczenie. Jest zatem lepiej i wygodniej, prościej dla instalatorów, jak i dla użytkowników i pasjonatów, którzy są zainteresowani samodzielnym wykonaniem instalacji. Przy okazji w ustawieniach predefiniowanych w menu dekodera dodano kilka nowych modeli urządzeń marek m.in. Opticum, Televes i TechniSat.

Jednocześnie do redakcji dotarły nieoficjalne informacje, że także w przypadku dekoderów Evobox PVR Cyfrowego Polsatu można spodziewać się pewnych zmian w konfiguracji, które mogą nieco zmniejszyć obecne sztywne ramy ustawień. W momencie przygotowywania ostatniej części tekstu w lipcu 2018 roku Evobox PVR może działać w instalacjach jednokablowych albo na konwerterach zgodnych z EN 50494 (Unicable I, SCR), zajmując zawsze kanały UB 1-4 (zawsze komplet) albo na konwerterach EN 50607 (Unicable II), koniecznie zaprogramowanych pod układ kanałów UB Cyfrowego Polsatu, zajmując kanały 5-12 (ustawienie Evobox 1) lub 13-20 (Evobox 2). To w przyszłości może zostać w jakimś stopniu poluzowane, ale nie znamy szczegółów – jedynie uczulamy, że i tu możliwe są zmiany idące w kierunku uproszczeń dla instalatorów i użytkowników.

PRZYKŁADY INSTALACJI

W dalszej części artykułu można znaleźć schematy przykładowych instalacji z zastosowaniem konwerterów Unicable I/SCR (EN 50494) oraz Unicable II/dCSS (EN 50607).

Bazujemy na trzech różnych odbiornikach głównych (Vu+ Ultimo 4K, 4K UltraBOX+ od nc+, już z uwzględnieniem zmian w oprogramowaniu, oraz Evobox PVR od Cyfrowego Polsatu) i dla każdego z tych urządzeń pojawiają się po 3-4 przykładowe zestawienia z innymi odbiornikami/dekoderami/multiroom dostępnymi na rynku.

Grafiki mają charakter schematyczny, chodziło nam o pokazanie ogólnej zasady – na bazie tego można posiłkować się analizując instalację z innymi modelami konwerterów lub multiswitchami – wystarcza tylko określić ile mamy wolnych kanałów UB, ile mamy „klasycznych” uniwersalnych wyjść LNB i na tej bazie dostosować schemat do posiadanego stanu sprzętu.

Zastrzegamy, że każda koncepcja połączeń stanowi zupełnie odrębną instalację. Nie należy tego odczytywać jako całościowy schemat jednej instalacji ze wszystkimi tymi urządzeniami jednocześnie!

 

Trzy koncepcje połączeń dekodera Evobox PVR w przypadku zastosowania różnych wersji technologii jednokablowej

 

Cztery koncepcje połączeń odbiornika Vu+ Ultimo 4K w przypadku zastosowania różnych wersji technologii jednokablowej
Trzy koncepcje połączeń dekodera 4K UltraBOX+ w przypadku zastosowania różnych wersji technologii jednokablowej
Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.