Jak ustawić antenę radia FM

Jak ustawić antenę radia FM. Postaram się odpowiedzieć w tym poradniku na to pytanie.
Zacznę od początku. Radio analogowe FM wciąż cieszy się dużym powodzeniem w odróżnieniu od cyfrowego radia DAB. Rynek oferuje całą paletę różnego rodzaju anten radiowych FM. Oto kilka przykładów.

W ofercie handlowej znajdziemy anteny teleskopowe, pokojowe, panelowe oraz zewnętrzne – jak to się mówi od A do Z. Co wybrać?

Jaką antenę wybrać?

W zależności od:

  • Odległości od nadajnika
  • Mocy nadajnika
  • Ukształtowania terenu
  • Miejsca montażu anteny
  • Wysokości montażu anteny

Czym więcej z powyższych czynników przemawia na niekorzyść tym musisz zastosować silniejszą antenę. Nie mając pewności zawsze lepiej kupić silniejszą antenę niż za słabą. Pamiętaj że lepsze znaczy droższe, gorsze – tańsze ale za zwyczaj słabej jakości i na krótki czas.
O dobór anteny możesz zawsze poprosić sprzedawcę.

Jak ustawić antenę radia FM

Przed rozpoczęciem montażu należy zorientować się w kierunku nadajnika. Następnie musimy wybrać odpowiednie miejsce, pamiętając o zasadzie iż czym wyżej zamontujemy antenę tym uzyskamy lepszy odbiór. Czy wyżej zamontujesz antenę tym mniej przeszkód po drodze od nadajnika i tym samym lepszy odbierany sygnał.
Teraz musimy wybrać odpowiedni uchwyt na którym zamontujemy antenę.
Oczywiście możemy wykorzystać elementy konstrukcyjne domu.
Oto kilka przykładów takich uchwytów:

Miejsce montażu anteny musi uwzględnić gabaryty anteny oraz jej efektywność. Poniżej antena bardzo popularna o dobrym zysku i rozsądnych gabarytach. Link do strony producenta anteny.

Jak ustawić antenę radia FM
Antena radiowa Dipol

Jeżeli mieszkamy w mieście, daleko od nadajnika lub ukształtowanie terenu jest niekorzystne musimy dobrać antenę o większym zysku. Zawsze przed zakupem możemy poprosić sprzedawcę o dobór anteny do naszych warunków. Anteny ze względu na swoje zastosowanie, kształt, rozmiar i efektywność.

Sprawdzenie działania anteny.

Nie posiadając miernika sygnału, musisz poradzić sobie w inny sposób niż dokonałby instalator. Najprostszym sposobem jest odsłuch na odbiorniku radiowym.

Osobom samodzielnie montującym antenę dedykuję poniższy film z serii Sąsiedzi

 
Życzymy udanych montaży anten a osobom które napotkały problemy oferujemy montaż anten na terenie Lublina o okolic. Więcej informacji O nas.

Krupa Piotr

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy SYSTEMY ANTENOWE oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

To może Ci się spodobać

Dodaj komentarz do strony

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.