Anteny satelitarne płaska czy ofsetowa – jaką wybrać?

Płaskie anteny koreańskiego producenta I DO IT Co. Ltd. sprzedawane pod marką SELFSAT od jakiegoś czasu z powodzeniem zaczynają konkurować z pospolitymi antenami offsetowymi. Wprawdzie są wielokrotnie droższe, ale ich nieocenione zalety, takie jak duża skuteczność przy niewielkich gabarytach oraz możliwość maskowania, sprawiają, że znajdują nabywców nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale coraz częściej w Polsce.

Anteny satelitarne płaska czy ofsetowa

Płaskie anteny nie przypominają kształtem owalnych anten offsetowych, gdyż są najczęściej prostokątne, więc można je stosować na przykład tam, gdzie standardowa antena satelitarna nie jest mile widziana albo wręcz zakazana. Płaskie anteny można świetnie maskować, naklejając na nie np. folię imitującą panel fotowoltaiczny lub przypominającą kolor i strukturę ściany, na której będzie zamontowana.
 

Anteny satelitarne płaska czy ofsetowa
Antena płaska vs antena offsetowa. Która prezentuje się lepiej?

Wspomnianą dużą skuteczność zawdzięczają specjalnej budowie wykonanej w technologii warstwowej. Anteny SELFSAT nie posiadają reflektora odbijającego fale i skupiającego je w ognisku, ale taką budowę, w której sygnał antenowy prawie bezpośrednio trafia do konwertera. Dzięki temu wydajność jej jest bliska 95% podczas, gdy wydajność anteny offsetowej wynosi w granicach 60-75%.
 

Porównanie wielkości anten: offsetowej 60 cm i płaskiej SELFSAT H30D

Technologia odbioru jest oparta na trzech warstwach. W pierwszej spolaryzowany sygnał skupia się w specjalnych otworach w kształcie lejka o przekroju kwadratowym. W kolejnych dwóch warstwach rozdzielany jest sygnał satelitarny spolaryzowany poziomo od tego spolaryzowanego pionowo i trafia bezpośrednio do konwertera. Konwerter natomiast pracuje tak samo, jak klasyczny konwerter stosowany przy antenach offsetowych, czyli mówiąc w skrócie przemienia częstotliwość z GHz do pierwszej pośredniej w MHz. Technologia odbioru i budowy anten jest strzeżona kilkunastoma patentami zgłoszonymi przez producenta.
 

Porównanie zasad działania anteny offsetowej (u góry) i płaskiej (u dołu)

Dotychczas najbardziej popularne anteny SELFSAT serii H30D, mające wymiary 517x277x58 mm posiadały zysk mierzony przy częstotliwości 12,7 GHz rzędu 33,7 dBi. Wystarczały do odbioru w Polsce kanałów SD (DVB-S) z Hot Birda (13°E), ale nie były zbyt dobre dla kanałów nadawanych w nieco bardziej wymagającym systemie DVB-S2, a więc przy transmisjach HD.

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.