DVB-T2/HEVC już na 68 proc. terytorium Polski

W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 22 na 23 maja Emitel przeprowadził trzeci etap zmian w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Dotyczy to województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego, czyli środkowej i południowej Polski. Zmiana obejmuje przełączenie częstotliwości nadawania (refarming pasma 700 MHz) oraz aktualizację standardu z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC dla MUX 1, MUX 2 i MUX 4 (nie dotyczy MUX 3 i MUX 8). Jak informuje Emitel, naziemna telewizja DVB-T2/HEVC jest już dostępna na 68 proc. powierzchni Polski.

DVB-T2/HEVC już na 68 proc. terytorium Polski
DVB-T2/HEVC już na 68 proc. terytorium Polski

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników (telewizorów lub dekoderów) powinna samoczynnie zaktualizować listę kanałów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej powinni zaopatrzyć się w dekoder lub wymienić telewizor.

Uwaga! W przypadku widzów z województwa łódzkiego oprócz przestrojenia odbiornika może być konieczna korekta ustawień anten odbiorczych. Szczegółowe parametry można sprawdzić w aplikacji EmiMaps.

Zmiana oznacza dla widzów lepszą jakość dźwięku i obrazu – kanały są teraz nadawane w rozdzielczości HD.

Złożono już ponad 200 tys. wniosków o dofinansowanie

Jeśli posiadany telewizor/dekoder nie obsługuje nowego sygnału nadawania DVB-T2/HEVC, a sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu do odbioru telewizji naziemnej, można skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera – zgodnych z nowym standardem. Do tej pory złożonych zostało ponad 200 tys. wniosków, z czego zrealizowano 145 tys., informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Świadczenie można zrealizować w 3520 punktach sprzedaży w całym kraju.

Czym jest refarming?

Refarming pasma 700 MHz to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694-790 MHz do niższego zakresu 470-694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Zgodnie z decyzją UKE, zmianie nie podlega jeszcze standard nadawania dla emisji programów MUX 3, który będzie mógł nadawać w DVB-T do końca 2023 roku. Nie zmieniły się również parametry emisji MUX 8, który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu.

Emitel informuje o wszystkich wprowadzanych zmianach na stronie www.emitel.pl/refarming. Informacje te zawierają zarówno wskazanie lokalizacji obiektu, planowany termin przełączenia, jak i numer kanału.

ZOBACZ AKTUALNE PARAMETRY EMISJI.

Przypomnijmy, że w poprzednich etapach, które zostały przeprowadzone odpowiednio 28 marca i 25 kwietnia br., zmiany objęły zachodnią Polskę. Ostatni etap zmian odbędzie się 27 czerwca br.

Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.