TVP Sport już w DVB-T! Jak wyszukać i oglądać?

Zgodnie z zapowiedziami TVP, o czym informował portal satkurier.pl, w nocy z 6 na 7 czerwca do oferty naziemnej TV cyfrowej w Polsce dołączył sportowy kanał TVP Sport. Transmisja jest realizowana w jakości SD i przekaz zastąpił w MUX 3 kanał TVP Rozrywka, który w związku z tym można oglądać od teraz tylko w ramach ofert sieci kablowych, IPTV oraz platform cyfrowych. 

TVP Sport już w DVB-T! Jak wyszukać i oglądać?
TVP Sport już w DVB-T! Jak wyszukać i oglądać?

Przekaz kanału TVP Sport w MUX 3 uruchomiono ok. godziny 1:43 7 czerwca 2018. Najważniejsza informacja jest taka, że jeśli ktoś odbierał z anteny TV naziemnej podstawowe kanały, w tym TVP1 HDTVP2 HD, czy samą TVP Rozrywkęto dostęp do TVP Sport mieć musi, bo to znaczy, że już do tej pory odbierał sygnał MUX 3.

Z uwagi na kwestie techniczne TVP Sport w MUX 3 nie pojawił się dokładnie w tym samym miejscu w strumieniu co TVP Rozrywka. W efekcie różne urządzenia i odbiorniki DVB-T mogą zachować się w inny sposób.

W przypadku niektórych TV czy odbiorników być może nie trzeba będzie wykonywać żadnych działań(gdyż śledzą strumień i aktualizują listę na bieżąco – może to dotyczyć zwłaszcza nowych markowych TV, ale w naszym opisie wskazujemy też odbiorniki, które aktualizują same listę), w innych sytuacjach może być konieczne uruchomienie wyszukiwania ręcznego lub automatycznego.

Od strony technicznej porównanie parametrów kanałów TVP Sport i TVP Rozrywka w MUX 3 wygląda następująco:

ID: TVP Sport
PID V: 602 (MPEG-4/SD)
PID A: 603 (eng) – drobny błąd, język audio ustawiony na angielski
PID PCR: 602
SID: 33
LCN: 32
PID TXT: 605 (z przekazem jest dostępny teletekst, drobny błąd w deskryptorze 0x56: brak strony początkowej)
PID SUB: 606 (pol)
PID PMT: 601
PID HbbTV: 607
Provider: EmiTel
Kodowanie: brak
Jakość obrazu: 704×576, 16:9, ok. 2,25 Mbit/s
Jakość dźwięku: MPEG stereo, 160 kbit/s
 

Odbiór TVP Sport z naziemnej TV cyfrowej. Wbrew logotypowi na promo przekaz jest realizowany w SD, nie w HD

ID: TVP Rozrywka
PID V: 3402 (MPEG-4/SD)
PID A: 3403 (pol), 3408 (aux, AC3)
PID PCR: 3402
SID: 34
LCN: 33
PID SUB: 3406 (pol)
PID PMT: 3401
PID HbbTV: 3407
Provider: EmiTel
Kodowanie: brak

Jeśli ktoś posiada nadal na liście kanał TVP Polonia, który z DVB-T wyłączono 19 lipca 2016 roku, to nie wykluczone, że TVP Sport „wskoczy” w tym miejscu, gdyż decyzją KRRiT trafił na tą samą wartość SID w multipleksie.

Jeśli nic nie pomoże i kanału nie będzie widać, mimo że jego przekaz już ruszył, to pozostaje uruchomić samodzielnie wyszukiwanie.

Na kolejnych stronach redakcja satkurier.pl prezentuje instrukcje jak wyszukać kanały automatycznie lub ręcznie, by dodać TVP Sport do listy, na przykładzie kilku modeli odbiorników obecnych aktualnie w sprzedaży, w tym:
– Ferguson Ariva T65
– Odbiorniki linuksowe E2 (np. Vu+, Dreambox, GigaBlue, Octagon, Edision, AX 4K Box HD51 i inne)
– Opticum AJ DVB-93+
– Opticum AX Lion 2-M
– Opticum Terra HD 265 plus
– Revez Blazer HD-RF
– Skymaster TNT-5 HD (TNTV)
– TV Samsung UE48HU7500L

Uwaga: nawet jeśli posiadanego modelu odbiornika nie ma w naszym opisie, to warto przejrzeć tekst, bo często producenci bazują na podobnych rozwiązaniach sprzętowych i zbliżonym oprogramowaniu. Jeśli na zamieszczonych przez nas zrzutach ekranowych widać podobne lub wręcz identyczne ekrany, to możemy zapewnić, że odbiornik zachowa się identycznie i można postępować wg opisanych kroków.

Redakcja satkurier.pl na przykładzie kilku modeli odbiorników DVB-T obecnych aktualnie w sprzedaży oraz jednym TV prezentuje jak uruchomić wyszukiwanie automatyczne i ręczne kanałów.

Na wstępie ważna podpowiedź – praktycznie każde urządzenie pozwala na dwie metody wyszukiwania kanałów: automatyczne i ręczne. Mimo różnych modeli odbiorników ich założenia są wspólne:

– wyszukiwanie (lub skanowanie) automatyczne przeszukuje całe pasmo, także inne multipleksy naziemne. Może mieć dobre strony. np. dodać nowe kanały (np. z MUX 8), o których dostępie nie wiedzieliśmy, ale może też mieć następstwa negatywne – jeśli znajdujemy się w lokalizacji, w której odbieramy sygnał jednego multipleksu na różnych kanałach z różnych nadajników (jeden silny, a inne kopie słabe z innych kierunków), to w pamięci TV lub odbiornika może to zapisać albo duble albo zastąpić nawet kanały prawidłowo wyszukane – wersjami o słabszym sygnale. Może też w zależności od modelu odbiornika kasować całkiem istniejącą listę (w jednym przypadku w dalszym opisie ostrzegamy przed tym).

– wyszukiwane (lub skanowanie) ręczne przeszukuje konkretny wskazany kanał, ale aby wyszukać TVP Sport w takim przypadku może być konieczna wiedza na jakim kanale w naszej lokalizacji jest nadawany MUX 3, gdyż wyszukiwanie ręczne wymaga zawsze wskazania konkretnego kanału lub częstotliwości w MHz. W razie potrzeby można wspierać się mapami sygnału w sieci, dostępnymi na stronie operatora EmiTel, pod adresem: emimaps.emitel.pl. Niektóre odbiorniki potrafią automatycznie uzupełnić pola parametrami, jeśli włączymy funkcję przechodząc do menu prosto z dowolnego kanału MUX 3 – w przypadku sprzętów, w których potwierdziliśmy, że to działa – zaznaczyliśmy to w tekście.

Redakcja satkurier.pl uważa, że mimo potencjalnych minusów dla osób mniej zaawansowanych bezpieczniejsze może być wywołanie wyszukiwania automatycznego, a wyszukiwanie ręczne polecamy osobom mającym informację na jakim kanale w danej lokalizacji jest nadawany MUX 3 albo jeśli odbiornik potrafi uzupełnić parametry MUX 3 przy wejściu do funkcji z kanału MUX 3 (np. TVP1 HD).

Ferguson Ariva T65

Należy wcisnąć przycisk „menu” na pilocie (na lewo, nieco w dół od OK) i przejść do kategorii Instalacja.
 

Wygląd menu instalacyjnego odbiornika Ferguson Ariva T65

Jeśli chcemy przeszukać całe pasmo – wybieramy opcję „szukaj automatycznie”, odbiornik uruchomi skanowanie całego pasma.

Jeśli chcemy natomiast wskazać konkretny kanał i tylko odświeżyć MUX 3 (i znamy dane), to wybieramy „szukaj ręcznie” i tam należy wprowadzić albo numer kanału, albo częstotliwość w kHz (czyli 538 MHz, to będzie 538000 w menu). Pasmo zostawiamy na 8M. Na paskach siły i jakości sygnału w tym momencie powinny pojawić się wskazania i jeśli tak się stało – OK uruchomi proces.

Odbiorniki linuksowe E2 z oprogramowaniem OpenATV

(np. Vu+, Dreambox, GigaBlue, Octagon, Edision, AX 4KBox HD51 i inne)

W odbiornikach linuksowych E2, mimo mnogości możliwych konfiguracji sprzętowych oraz różnych wersji oprogramowania można znaleźć wspólny mianownik. Proces wyszukiwania kanałów jest zbliżony, z możliwymi niewielkimi różnicami wynikającymi ze struktury menu. Co więcej – proces ten wygląda podobnie zarówno gdy mamy głowicę naziemną DVB-T/T2 wbudowaną jak i gdy podłączyliśmy sobie stick DVB-T na USB.

Zakładamy w opisie, że głowica DVB-T w odbiorniku była już poprawnie zainstalowana i skonfigurowana, odbiór kanałów naziemnej TV cyfrowej był możliwy i potrzeba teraz jedynie dodać nową stację.
 

Menu wyszukiwania kanałów w oprogramowaniu OpenATV 6.2

Dobra wiadomość jest taka, że odbiorniki linuksowe E2 przeważnie automatycznie skanują strumienie w tle. Dzięki temu TVP Sport powinien pojawić się w pamięci odbiornika nawet bez skanowania, natomiast może nie znajdować się na żadnej liście ulubionych i wtedy trzeba go przypisać.

Jeśli dla pewności chcemy mimo wszystko uruchomić wyszukiwanie, to na przykładzie odbiornika AX 4KBox HD51 z oprogramowaniem OpenATV 6.2 należy przejść do menu Ustawienie i kategorii Wyszukiwanie kanałów. Wewnątrz wśród kilku opcji znajdziemy: Automatyczne skanowanie oraz Skanowanie ręczne.
 

Automatyczne skanowanie w OpenATV 6.2 (AX 4KBox HD51)

W oknie Automatycznego skanowania należy przestawić odpowiednio opcje przy wyświetlonych tunerach (głowicach), aby „tak” pozostało tylko przy tunerze DVB-T (inaczej uruchomimy skanowanie także np. TV satelitarnej).

Redakcja poleca wyłączyć opcje: Skanowanie sieci i Wyczyścić przed skanowaniem. Pierwsza opcja będzie próbować korzystać z tablic sieciowych NIT, co w polskim DVB-T się nie sprawdzi, a druga usunie kanały z pamięci odbiornika, co może popsuć aktualną listę – lepiej tego nie robić, jeśli nie mamy wyraźnej potrzeby.

Przycisk zielony uruchamia proces.
 

Skanowanie ręczne w OpenATV 6.2 (AX 4KBoz HD51)

Skanowanie ręczne to dość rozbudowana funkcja, ale za to pozwala dopisać stacje szybko i precyzyjnie. Tu należy wybrać odpowiedni tuner (głowicę), jeśli obsługuje wiele standardów, to także typ (DVB-T lub DVB-T2) i następnie w polu Typ skanowania można wybrać jeden z trzech trybów. Kompletny zrobi pełne wyszukiwanie całego pasma na bazie listy częstotliwości z wybranego regionu (polecamy europejską).

Drugi typ skanowania jest precyzyjniejszy: Zdefiniowany transponder umożliwia wskazanie konkretnego kanału z listy, natomiast trzeci „Zdefiniowany transponder przez użytkownika” to najbardziej zaawansowany tryb, gdzie mamy kontrolę nad kanałem lub częstotliwością, szerokością pasma, ewentualnie także nad innymi parametrami jak modulacja, przedział ochronny, tryb transmisji itp.
 

Wyniki wyszukiwania ręcznego w oprogramowaniu OpenATV 6.2

W każdym z przypadków Skanowanie sieci i Wyczyścić przed skanowaniem sugerujemy zostawić na „nie”, natomiast Skanuj tylko FTA przestawić na „tak”. Zielony przycisk uruchamia proces, niestety nie ma przed tym podglądu na paski siły i jakości sygnału. Trzeba założyć, że wiemy co robimy.

Uwaga: ważne ostrzeżenie. OpenATV od pewnego okresu ma popsute Skanowanie ręczne dla tunerów podłączanych do USB. Nie w każdym przypadku, ale dość często może dojść do zamrożenia tunera i potrzeby restartu urządzenia. Jeśli zderzymy się z taką przypadłością na zainstalowanym oprogramowaniu, to polecamy zamiast tego skorzystać z Automatycznego skanowania, do czasu aż błąd w oprogramowaniu zostanie usunięty. Wydaje się to nie dotyczyć tunerów wbudowanych, podłączanych bezpośrednio na płytę główną odbiornika.

Dalej, gdy już mamy zapisany TVP Sport, to wystarcza dodać go do wybranego bukietu (listy ulubionych), co można zrobić np. wchodząc na listę kanałów, wciskając niebieski przycisk, wybierając grupę Last Scanned (są to stacje dodane podczas ostatniego wyszukiwania) – powinien być tam TVP Sport, zaznaczamy go, wciskamy Menu, wybieramy 5 z pilota (lub opcję Dodaj kanał do bukietu) i wystarcza tylko znaleźć listę do której chcemy dopisać stację.
 

Narzędzia edycyjne listy kanałów w OpenATV 6.2 dostępne z poziomu pilota

Zmiana kolejności już na liście docelowej jest realizowana podobnie – będąc na naszej liście wciskamy Menu, wciskamy 6 (lub Włącz tryb przenoszenia) i w tym momencie wracamy na listę. Wciśnięcie OK na TVP Sport zaznaczy kanał i przechodząc w górę lub w dół będzie się on przesuwać. OK zapisuje stację w nowym miejscu, wyjść można w tym momencie przez Exit na pilocie.

Ostatecznie można skorzystać także z dowolnej zewnętrznej aplikacji pozwalającej na edycję listy kanałów w odbiorniku linuksowym (np. DreamboxEdit).

Opticum AJ DVB-93+

Aby przejść do wyszukiwania kanałów należy wejść do menu i przejść raz przyciskiem w dół na drugą od góry ikonę w menu po lewej. Trafimy w ten sposób do menu instalacyjnego. Wewnątrz znajdziemy Skanowanie kanałów, Auto wyszukiwanie (oraz LCN odpowiadający za numerację kanałów na liście – jeśli włączone, to kanały będą poukładane zgodnie z tym jak ustalono to na poziomie ogólnopolskim).
 

Menu instalacyjne odbiornika Opticum AJ DVB-893+

Skanowanie kanałów to forma wyszukiwania ręcznego. Dobra wiadomość w tym miejscu jest taka, że jeśli uruchomimy tą funkcję wchodząc do menu z kanału MUX 3, to wszystkie pola będą automatycznie wypełnione danymi MUX 3, więc wystarcza tylko wcisnąć przejść zaznaczeniem w dół w wcisnąć OK na polu Szukaj.
 

Skanowanie kanałów w menu odbiornika Opticum AJ DVB-93+

Jeśli z jakiegoś powodu dane trzeba będzie wypełnić ręcznie, to w polu Tryb skanowania decydujemy, czy chcemy wyszukiwać wg kanałów, czy wpisywać częstotliwości. W pierwszym przypadku aktywne będą pola Zakres (i dla MUX 3 tu ma być UHF) oraz Numer kanału, gdzie określamy który kanał chcemy przeszukać. W drugim przypadku aktywne będą pola Częstotliwość (i tu wpisujemy wartość w kHz, więc np. 538 MHz należy wprowadzić jako 538000) oraz Pasmo (dla MUX 3 zawsze 8 MHz).

Przy poprawnie wypełnionych polach powinniśmy widzieć na paskach siłę i jakość sygnału. Przejście na Szukaj uruchomi funkcję. Co ciekawe odbiornik zgłosi po zakończeniu pytanie, czy chcemy usunąć kanał TVP Rozrywka – rozpozna, że zniknął. TVP Sport zostanie dodany bez dodatkowych pytań.
 

Auto skanowanie w menu odbiornika Opticum AJ DVB-93+

Auto skanowanie przeszuka całe pasmo i zapisze wszystkie kanały, w środku nie ma wiele opcji. Redakcja poleca ustawienie Tylko niekodowane na Tak. Natomiast pole Akcja decyduje co zrobi odbiornik. Update jedynie zaktualizuje listę o zmiany, a Reinstalacja całkowicie skasuje wszystko i wyszuka od nowa. To już wedle potrzeb.

Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

1 thoughts on “TVP Sport już w DVB-T! Jak wyszukać i oglądać?

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.